Lojzo Čistič: Pred súdom nie sú vrahovia jeho brata | Topky.sk

Streda, 20. február 2019. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Lojzo Čistič: Pred súdom nie sú vrahovia jeho brata

Alojz Kromka alias Lojzo Čistič.
Alojz Kromka alias Lojzo Čistič.
13.05.2009 18:21

PREŠOV – Alojz Kromka, známy ako Lojzo Čistič, ktorý si odpykáva doživotný trest v Ilave za tri vraždy, dnes v pozícii svedka vypovedal na Okresnom súde v Prešove vo veci vraždy svojho brata Jána Kromku a kamaráta z detstva Petra Klešča.


„Toto nie sú vrahovia môjho brata,“ povedal hneď na úvod. Pri streľbe na brata mali byť podľa neho Róbert Holub, Imrich Oláh, Peter Klešč a Štefan Fabián prezývaný Fabo. Všetci štyria sú dnes už mŕtvi.

Strieľal iba Fabo. Kromka vyhlásil, že o bratovej smrti sa dozvedel od Klešča, ktorý mu zatelefonoval do Čiech, kde sa skrýval. Jána Kromku a Petra Klešča zavraždili na jeseň v roku 1997, prokuratúra viní zo spáchania týchto skutkov štvoricu obžalovaných Dušana B. známeho ako Borža, Alexandra H. prezývaného Šani, Ladislava B. a Slavomíra S. Obnovený proces proti nim sa začal na prešovskom okresnom súde 27. apríla. Pri dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. Išlo o obdobie, keď v slovenskom podsvetí zúrila vojna gangov o vplyv nad teritóriom, ktoré na východe Slovenska ovládal Róbert Holub. Po jeho smrti sa o moc pobili Karol Kolárik a Borža. O vplyv nad východom bojoval aj Mikuláš Černákom.

Jána Kromku zavraždili 24. septembra 1997 obzvlášť brutálnym spôsobom. Predchádzal tomu útok na Róberta Holuba, ktorý bol presvedčený, že do neho strieľal Lojzo Čistič. Keď ho nevedel nájsť, jeho ľudia chytili brata Jána. Podľa výpovedí svedkov v garáži Holubovho domu vo Vajkovciach v okrese Košice Jána Kromku bili a kopali, spútaného ho previezli do katastra obce Ličartovce v okrese Prešov. Tu ho šiestimi ranami zastrelili, poliali horľavinou a zapálili. Alojz Kromka vypovedal, že s Holubovcami bol v nepriateľskom vzťahu. Vždy pred nimi varoval aj bratov Jána a Miroslava.

Borža tvrdil, že za vraždou Jána Kromku je Róbert Holub, Štefan Fabián a obžalovaný Ladislav B., ktorých videl, ako vo Vajkovciach naložili do auta dobité telo Jána Kromku a odviezli ho smerom na Ličartovce. Kromka verí verzii Klešča. „Klešč by mi neklamal. Poznal môjho brata aj celú našu rodinu. Keď mi volal, bol roztrasený, bál sa. Myslel si, že sa to skončí iba bitkou,“ uviedol vo výpovedi Kromka. Podľa neho Holubovci si z Klešča urobili iba „človeka na jedno použitie“, bol pre nich bezvýznamný.

Alojz Kromka poprel Boržove tvrdenie, že sa pred vraždou Klešča pohyboval s obžalovaným Alexandrom H. pred bytovkou, kde došlo k streľbe. Povedal mu to aj do očí, keď sudkyňa nariadila konfrontáciu. Kromka uviedol, že Borža ho v tom čase ani nepoznal a má problémy so zrakom. Prvýkrát sa videli na súde v Prešove v roku 2005. Obžalovaný Alexander H. dosvedčil, že s Alojzom Kromkom nebol pred bytovkou, kde zavraždili Klešča. Obaja patrili do znepriatelených skupín. Nikdy by spolu nič neplánovali.

Pred súdom dnes vypovedali aj dvaja vyšetrovatelia, ktorí sa vyjadrovali k spôsobu výsluchu obžalovaného Alexandra H. Súd vypočul tiež manželku Karola Kolárika, ktorá uviedla, že o vraždách nič nevie. V tom čase bola na materskej dovolenke, za krstného otca pozvali Mikuláša Černáka Z obžalovaných sa jej manžel priatelil s Alexandrom H. a Ladislavom B.

Štvrtok je posledný deň, dokedy sudkyňa rozpísala proces. Ten sa bude pravdepodobne predlžovať, lebo na výsluch sa nedostavili všetci predvolaní. V pozícii svedka bude vo štvrtok vypovedať Mikuláš Černák, ktorý bol v tejto kauze pôvodne tiež obžalovaný. Súdne konanie voči nemu bolo neskôr zastavené pre procesnú chybu. Na Mikuláša Č. sa vzťahuje zásada špeciality. Česká republika, kde sa skrýval, nedala súhlas na jeho stíhanie za tento skutok.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články