Devínčania budú mať nový pamätník,odhalí ho kráľovná Alžbeta | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Devínčania budú mať nový pamätník,odhalí ho kráľovná Alžbeta

Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: SITA
18.10.2008 11:00

BRATISLAVA - Nový pamätník symbolizujúci železnú oponu odhalí britská kráľovná Alžbeta II. počas svojej prvej oficiálnej návštevy na Slovensku v bratislavskom Devíne.


Ako povedal výtvarník a sochár Milan Lukáč, pomník bude dočasne umiestnený v blízkosti pamätníka Brána Slobody na sútoku Moravy a Dunaja, neskôr preňho nájdu vhodnejšie miesto. "Na miestach, kde kráľovná odhalí pomník nazvaný Železná opona, bola v minulosti časť železnej opony. Preto aj ten názov," zdôvodnil. Socha vysoká 3,1 metra a široká 1,7 metra je podľa neho zhotovená zo zváraného železa a obojstrannej bronzovej platne, pričom na oboch stranách je znázornený reliéf krajiny. Súčasťou sochy sú aj otvory. Iniciatíva na zhotovenie pamätníka vyšla podľa Lukáča zo strany britskej ambasády, participoval aj Bratislavský samosprávny kraj. Zhotovenie sochy trvalo takmer jeden rok. Aké boli náklady na zhotovenie pomníka, Lukáč nechcel uviesť.

Britská kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip navštívia Slovensko v dňoch 23. a 24. októbra. Najskôr zavítajú do hlavného mesta, kde sa stretnú s bratislavským primátorom Andrejom Ďurkovským a tiež si pozrú časť kultúrneho programu na Hlavnom námestí. V rámci programu v meste navštívi kráľovský pár aj hrad Devín. V piatok si prezrú aj Vysoké Tatry.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články