BRATISLAVA - Okresné úrady nevyvíjajú patričnú aktivitu pri odhaľovaní pôvodcov nelegálnych skládok, rovnako, podobne ako obce a mestá, nevyužívajú dostatočne možnosť vyvodzovať zodpovednosť voči páchateľom. Skonštatovali to na štvrtkovom stretnutí odborníkov, ktoré iniciovala Generálna prokuratúra (GP) SR v súvislosti so zisteniami o postupe a rozhodovaní orgánov verejnej správy v oblasti nezákonného umiestňovania odpadov.
Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Najvyššieho kontrolného úradu SR, Ministerstva životného prostredia SR, Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska. "Vykonanými previerkami zistila prokuratúra pasivitu okresných úradov, ktoré rezignovali na možnosť zisťovania zodpovednej osoby za nelegálnu skládku. Rovnako previerky preukázali nečinnosť okresných úradov, obcí a miest pri vyvodzovaní priestupkovej zodpovednosti voči páchateľom týchto nelegálnych skládok," tlmočila hlavné zistenia prokuratúry hovorkyňa GP Zuzana Drobová. Výstupy podľa jej slov zároveň poukázali na to, že pasivita úradov bráni napĺňať jedno zo základných práv garantovaných ústavou, a to práva na ochranu životného prostredia.
archívne video
"Všetci prítomní sa zhodli, že zistený stav je neudržateľný a vyžaduje si systémové riešenia na medzirezortnej úrovni. Nevyhnutné je najmä prijatie legislatívnych zmien v zákone o odpadoch," dodala hovorkyňa GP. Predstavitelia prokuratúry v tejto súvislosti deklarovali pripravenosť prispieť v rámci svojich kompetencií k dosiahnutiu zmien.