Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Ministerstvo upozorňuje na tropický cyklón Hidaya v blízkosti Tanzánie a Kene

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Ajit Solanki)

BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje na prítomnosť tropického cyklónu Hidaya v blízkosti pobrežia Tanzánie a časti Kene. Varuje, že v najbližších dňoch bude ovplyvňovať poveternostné podmienky. Po 6. máji sa očakáva, že cyklón zoslabne. Rezort o tom informoval na webe.

"Cyklón bude nasledujúce dni dominovať a ovplyvňovať poveternostné systémy, spôsobovať silné dažde sprevádzané búrkami, záplavy, sprevádzané nárazovým vetrom a veľkými vlnami," priblížil. Týkať sa to má najmä regiónov Mtwara, Lindi a Pwani (vrátane ostrovov Mafia), ale tiež Dar es Salaam, Tanga, Morogoro, Ugunja a Pemba a susedných oblastí. "Vylúčené nie je ani rozšírenie do ďalších pobrežných oblastí," doplnilo ministerstvo.

Tanzánijský meteorologický úrad varuje pred silným vetrom s rýchlosťou presahujúcou 40 kilometrov za hodinu a veľkými vlnami s výškou presahujúcou dva metre pre uvedené oblasti pozdĺž pobrežia Indického oceánu. MZVEZ odporúča slovenským občanom nachádzajúcim sa na území Tanzánie ostražitosť, dodržiavanie miestnych pokynov a sledovanie miestnych správ a predpovedí. "Pred cestou zvážte možnosť kontaktovať svojho poskytovateľa ubytovania či cestovnú agentúru a overte si situáciu v danej oblasti," dodalo. V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať Veľvyslanectvo SR na pohotovostnom čísle +254 (0) 11 32 38 442 alebo MZVEZ SR na čísle +421 2 5978 5978.

Viac o téme: CyklónKeňaTanzániaMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu