Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Progresívne Slovensko kritizuje zákon o telerozhlase: Hovorí o účelových zmenách

Michal Šimečka Zobraziť galériu (3)
Michal Šimečka (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Opozičné Progresívne Slovensko (PS) nesúhlasí s návrhom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý v stredu odobrila vláda. Chce vyvinúť maximálny tlak na to, aby zákon parlamentom neprešiel. V prípade schválenia nevylučuje podanie na Ústavný súd SR. Zmenu považuje za účelovú s cieľom mocensky ovládnuť verejnoprávne médium.

VIDEO Progresívne Slovensko o aktuálnej politickej situácii

Progresívne Slovensko o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Zámerom vlády je podľa predsedu PS Michala Šimečku vytvoriť štátnu televíziu so spravodajstvom, ktoré nebude verejnoprávne. PS je ochotné ísť aj do protestných zhromaždení, záleží to však od dohody v opozícii. Šimečka vyjadril podporu zamestnancom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Ústava SR by mohla byť podľa PS porušená napríklad pri funkcii riaditeľa RTVS, ktorý by mal prijatím zákona skončiť. Mohlo by ísť podľa hnutia o porušenie ústavného práva mať prístup k verejným funkciám.

Michal Šimečka
Zobraziť galériu (3)
Michal Šimečka  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS) nevidí žiaden dôvod na rušenie existujúcej inštitúcie a zakladanie novej. Všetky navrhované zmeny vo fungovaní telerozhlasu by sa podľa nej dali dosiahnuť cez novelu zákona o RTVS. Dodala, že vládny návrh je v príkrom rozpore s európskym nariadením o slobode médií. Vláda takisto mení percento reklamy, ktoré môže RTVS vysielať. "Je to opäť niečo, čo by malo byť prediskutované s mediálnym trhom, čo by sa malo prijímať úplne iným spôsobom," dodala.

Zora Jaurová
Zobraziť galériu (3)
Zora Jaurová  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Riaditeľa telerozhlasu chce vláda podľa Jaurovej redukovať na "vykonávača" príkazov rady, ktorá bude obsadená politicky - vládou a koaličnou väčšinou v parlamente. "A funkciu cenzorského orgánu preberie etická komisia," myslí si. Vláda by podľa Jaurovej mala radšej riešiť systémové zmeny, ako napríklad financovanie či modernizáciu verejnoprávnych inštitúcií.

Rozhlas a televízia Slovenska sa má podľa vládneho návrhu zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas. Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry SR.

Viac o téme: RTVSProgresívne SlovenskoMichal ŠimečkaZora Jaurová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu