Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Protislovenská aktivita? Šimkovičová si predvolala riaditeľku Slovenskej národnej galérie: Ministerku podporil aj Fico!

Robert Fico Zobraziť galériu (2)
Robert Fico (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Ministerke kultúry Martine Šimkovičovej sa nepáčil spôsob, ako umelci reprezentovali Slovensko na výstave Bienále v Benátkach. V tejto súvislosti si predvolala riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú a po stretnutí s premiérom Robertom Ficom hovorila o protislovenskej aktivite. Premiér vyjadril Šimkovičovej podporu.

Otvorenie slovenskej prezentácie na výstave Bienále v Benátkach sprevádzal protest proti postupom ministerstva kultúry, čo rezort pobúrilo. "Bienále v Benátkach je prestížne medzinárodné podujatie, na ktorom mala Slovenská národná galéria odprezentovať slovenské umenie. Na tento účel vyčlenil rezort kultúry 200-tisíc eur. Skončilo to neslávne, pochybnou prezentáciou umenia. Vedenie SNG by malo verejnosti vysvetliť, ako dospelo k vyššie uvedeným nákladom pri prezentácii, ktorú pripravila bývalá kurátorka Kunsthalle Bratislava. Pani Alexandry Kusej sa na to budeme určite pýtať,“ uviedla ešte minulý týždeň hovorkyňa rezortu Petra Bačinská.

Martina Šimkovičová
Zobraziť galériu (2)
Martina Šimkovičová  (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Šimkovičová hovorí o protislovenskej aktivite

Ministerka sa k situácii vrátila aj po kontrolnom dni s premiérom Robertom Ficom. "Robila sa tam taká-nejaká protislovenská aktivita, tak pevne verím, že pani riaditeľka nám povie viac k tomuto. Vyčlenilo sa na to 200-tisíc eur, ktoré sa majú čerpať od apríla do novembra tohto roka, ale ak tam bola porušená ústava, tak sa nedočerpajú tieto financie, aby sme predišli iným, nejakým protislovenským aktivitám,“ uviedla Šimkovičová.

Na jej stranu sa priklonil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého ministerstvo kultúry svojimi krokmi plní programové vyhlásenie jeho vlády. „Nič si z toho nerobte, sú to kultúrni bezdomovci, sú to nekultúrni ľudia, ktorí ani netušia, o čom je skutočná slovenská kultúra, ktorí ani netušia, na čom je táto krajina postavená. Preto budete mať moju plnú podporu, ak budete pokračovať v robení slovenskej kultúry – dobrej, poctivej, slušnej,“ vyhlásil.

Tlačová konferencia premiéra Roberta Fica a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej po kontrolnom dni na ministerstve kultúry (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Otvorenia výstavy sa zúčastnila aj bývala ministerka

"Na osobnom stretnutí na ministerstve kultúry sme sa podrobnejšie venovali organizácii štátnej reprezentácie v pavilóne Českej a Slovenskej republiky, a to vrátane skladby rozpočtu na vytvorenie expozície a jej prevádzku, ako aj rozdeleniu jednotlivých zodpovedností pri priebehu slávnostnej inaugurácie spoločného pavilónu,“ uviedla v písomnom stanovisku riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Ministerstvu sa nepáčila ani účasť bývalej ministerka kultúry Silvie Hroncovej priamo v Benátkach. „To, že časť kultúrnej obce vyjadruje svoj názor a nespokojnosť s niektorými krokmi, považujem za legitímny názor. Žijeme v dobe demokracie, žijeme v dobe slobodného vyjadrovania svojich názorov,“ povedala pre RTVS Hroncová.

Viac o téme: Robert FicoMartina ŠimkovičováMinisterstvo kultúry SRBienále v Benátkach
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu