Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Úrad pre správu zaisteného majetku prevzal už všeličo: Od nákladných áut cez člny až po virtuálne meny

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

BRATISLAVA - Motorové vozidlá, čln, šperky, obrazy, financie, ale aj virtuálne meny zaistil a prevzal do správy od začiatku svojho pôsobenia do februára 2024 Úrad pre správu zaisteného majetku. Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktoré je zriaďovateľom úradu.

"Plníme významnú úlohu pri odoberaní majetku organizovaným zločineckým skupinám, ktoré týmto spôsobom prichádzajú o majetok nadobudnutý trestnou činnosťou. Z tohto dôvodu prichádzajú o majetkové a finančné zdroje na páchanie ďalšej trestnej činnosti," povedal k činnosti úradu jeho riaditeľ Ján Kmeť.

archívne video

TK strany Demokrati na tému "Generálna prokuratúra je v tom až po uši!" (Zdroj: Facebook/Juraj Šeliga)

Do správy prevzal úrad doteraz 82 osobných i 11 nákladných motorových vozidiel a dve poľnohospodárske vozidlá. Z ďalších hnuteľných vecí to bol aj čln, dva skútre či tri motocykle. Medzi cennosťami zaistil 37 hodiniek, deväť šperkov i 27 obrazov a tri virtuálne meny.

Zaistenie majetku, vecí alebo iných majetkových hodnôt môže trvať po nevyhnutný čas, v úhrne najviac päť rokov. Táto lehota sa môže v prípadoch, ak by zrušením zaistenia hrozilo, že bude zmarené alebo podstatne sťažené dosiahnutie účelu trestného konania, rozhodnutím súdu predĺžiť. "Z praxe vyplýva rôzna doba zaistenia majetku, od jedného mesiaca až po 2,5 roka," dodala hovorkyňa MS Lucia Hurajtová.

Po ukončení správy zaisteného majetku je majetok odovzdaný podľa rozhodnutia súdu, spravidla okresnému úradu v sídle kraja, správcovi konkurznej podstaty, alebo je vrátený dotknutej osobe. Správu zaisteného majetku stanovil zákon z roku 2020, ktorý upravuje výkon rozhodnutí o zaistení majetku vydaných v prípade trestných konaní, pri správe daní, preukazovaní pôvodu majetku či pri vykonávaní medzinárodných sankcií.

Viac o téme: ZaistenieČlnyPrevzatieÚrad pre správu zaisteného majetkuVirtuálne meny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu