Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Facebook a Instagram zasiahne veľká zmena! TAKTO to bude fungovať po novom

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: Getty Images, SITA/AP Photo/Matt Slocum)

BRATISLAVA - Slovenský Facebook a Instagram čaká od marca veľká zmena. Spoločnosť Meta totiž rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami na Slovensku. Jej novým partnerom bude Demagog.sk, slovenská organizácia na overovanie faktov, ktorá je certifikovaným členom IFCN (International Fact-Checking Network). Prečítajte si, ako to bude po novom fungovať.

Ako sa píše vo vyhlásení na stránke, Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku. V minulom roku Meta prijala do programu projekt Demagog.cz, ktorý doplnil agentúru AFP. 

Takto to bude fungovať

Demagog.sk začne overovať fakty na Facebooku a Instagrame v marci tohto roka. V praxi to bude vyzerať tak, že keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie. Tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia. 

Facebook a Instagram zasiahne
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Stránkam a účtom, ktoré opakovane zdieľajú nepravdivé príspevky, sa okrem toho zníži dosah a odstráni sa ich možnosť zarábať a inzerovať. Ak bude príspevok označený ako nepravdivý a ľudia ho uvidia alebo sa ho pokúsia zdieľať, vyskočí im upozornenie, že príspevok bol označený ako nepravdivý. Dôležité je však podotknúť, že fact-checkeri neodstraňujú účty ani stránky z Facebooku alebo Instagramu.

Boj proti nepravdám a zavádzaniu

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ povedal Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko. 

Facebook a Instagram zasiahne
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Jeff Chiu, File)

„V súčasnosti spolupracujeme s takmer 100 partnermi na overovanie faktov vo viac ako 60 jazykoch na celom svete a tieto aktivity naďalej rozširujeme. Demagog.sk bude dôležitým členom programu a pripojí sa k úspešným partnerstvám, ktoré už na Slovensku máme," dodala Sophie Eyears, Strategic Partner Development Manager v oddelení Meta News Integrity.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďaľší krok k napĺňaniu našej misie," hovorí Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Facebook a Instagram zasiahne
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Viac o téme: InstagramFacebookMetaDemagog.sk
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu