Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Česi sú inšpiráciou a užitočným zdrojom informácií pre regióny na Slovensku, uviedol Michal Kaliňák

Michal Kaliňák
Michal Kaliňák (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Rokovania s českými partnermi sú inšpiráciou pri zvyšovaní kvality života ľudí v regiónoch v SR. Uviedol to po dvojdňovom rokovaní v Prahe štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Michal Kaliňák.

"Rokovania s našimi českými susedmi sú pre nás inšpiráciou a užitočným zdrojom informácií. Česko má bohaté skúsenosti s regionálnym rozvojom a množstvo úspešných projektov, ktoré nám poskytnú cenné poznatky pre náš vlastný rozvoj. Počas uplynulých dvoch dní sme s našimi českými partnermi prediskutovali viacero dôležitých tém, od cezhraničnej spolupráce, alternatívneho financovania regionálneho rozvoja až po fungovanie medzivládnej česko-slovenskej komisie. Rovnako sme komunikovali o tom, akým spôsobom nastaviť smart agendu pre bezpečnú samosprávu, s ktorou prichádzame aj na radu vlády pre prevenciu kriminality," povedal Kaliňák.

archívne video

VIDEOROZHOVOR Štátny tajomník Kaliňák: Riadenie Bratislavy je nedôveryhodné a treba urobiť audit! (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Štátny tajomník MIRRI v Prahe navštívil Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR, kde rokoval s námestníkom ministra pre miestny rozvoj Radimom Sršňom. Súčasťou dvojdňových rokovaní bola aj návšteva spoločnosti Operátor ICT (OICT), ktorú zriadilo hlavné mesto Praha pre oblasť agendy Smart a hlavne spracovanie a vyhodnocovanie týchto dát. Spoločnosť OICT na stretnutí predstavila svoje najúspešnejšie smart projekty, dátovú platformu hlavného mesta Prahy aj možnú spoluprácu či transfer poznatkov a príkladov dobrej praxe.

"Ako veľmi prínosné hodnotím aj stretnutie na úrovni prvej podpredsedníčky českého parlamentu, ktorého témou bola najmä digitalizácia. Vypočuli sme si české riešenie mapovania obecnej infraštruktúry, ktoré je veľmi užitočné pre celú krajinu, ale aj jednotlivé kraje. Lepšie sa tak vypisujú dotácie pre rozvoj regiónov. Riešili sme spolu však aj prípravu a tvorbu legislatívy, ktorá má zásadný dosah na slovenské samosprávy. Opäť som zdôrazňoval náš prístup, že žiadne rozhodnutia nebudeme prijímať bez diskusie s nimi. Aj preto sme mali tiež rokovania na úrovni dvoch najväčších reprezentatívnych organizácií miest a obcí v Česku," doplnil Kaliňák.

"Verím, že všetko, čo počas uplynulých dvoch dní zaznelo, neostane iba v rokovacích miestnostiach, ale stane sa súčasťou riešení a rozhodnutí, ktoré nám pomôžu zvýšiť kvalitu života ľudí v regiónoch. S Českom máme dobre rozbehnutú spoluprácu a ďalšie spoločné stretnutia máme naplánované už na jar tohto roka," uzavrel štátny tajomník MIRRI.

Viac o téme: ČeskoRokovaniaKvalita životaMichal Kaliňák
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu