Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Problémy s predčasnými dôchodkami nemožno riešiť pre situáciu v Národnej rade, tvrdí Erik Tomáš

(Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Problémy, ktoré spôsobujú zamestnávateľom predčasné starobné dôchodky, nemožno aktuálne riešiť pre obštrukcie (opozičných poslancov, pozn. TASR) v Národnej rade (NR) SR. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v reakcii na štvrtkové vyjadrenia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) o problémoch so zamestnancami.

Tlačové konferencie z Úradu vlády (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Tento problém si uvedomujeme a opakovane ho aj komunikujeme. Kladiem si však otázku, kedy v parlamente prijať nejakú zmenu, keď celá rozprava sa točí okolo novelizácie Trestného zákona. Zatiaľ nie je priestor ani čas v parlamente na to, aby sme toto schválili, napriek tomu, že zmeny už máme pripravené aj odkonzultované," priblížil. "Pokiaľ sa nevytvorí priestor v parlamente, potom nemôžem ani ja cez vládu v skrátenom legislatívnom konaní žiadny návrh predložiť. Pokiaľ sa nevytvorí priestor v parlamente, dovtedy nemôžeme konať," dodal Tomáš.

Zmeny minister odmietol spresniť. "Nepriblížim, predstavím ich až vtedy, keď ich budem predkladať," dodal minister práce.  Riaditeľ ÚHS Daniel Molnár vo štvrtok na tlačovej besede uviedol, že zmena legislatívy o odchode do predčasného dôchodku, ako aj valorizácia dôchodkov spôsobila chovateľom a spracovateľom hydiny veľké problémy. V závere roku 2023 odišlo slovenským hydinárom do predčasného starobného dôchodku viac ako sedem desiatok zamestnancov. Mnohé firmy tak prišli až o 10 až 15 % svojich zamestnancov.

Minimálne dôchodky nie sú zmrazené, budú opäť zvýšené

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR sa plánuje zaoberať zmenou životného minima a jeho priblížením k reálnym potrebám. Keďže je jeho nová výška známa vždy k 1. júlu, nebolo možné valorizovať minimálne dôchodky k 1. januáru. Uviedol to vo štvrtok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). "Budeme schvaľovať zmenu životného minima, samozrejme, to si vyžaduje zatiaľ odbornú diskusiu. Vieme, že nejakú predstavu má aj Národná banka Slovenska (NBS), ale uznajte, že za prvé tri mesiace nemôžeme stihnúť všetko. V každom prípade, životné minimum a jeho zmena je súčasťou programového vyhlásenia vlády," priblížil Tomáš s tým, že minimálne dôchodky nie sú zmrazené a budú opäť zvyšované potom, ako bude známa nová výška životného minima.

Dodal, že pokiaľ by stanovenie minimálnej mzdy ako 60 % priemernej mzdy bolo schválené v tomto roku, podľa nových pravidiel by sa postupovalo v budúcom roku. Znamenalo by to, že v roku 2026 by podľa neho mohla byť minimálna mzda na úrovni asi 920 eur a v roku 2027 na úrovni asi 970 eur. V súvislosti s komunikáciou medzi firmami a úradmi práce uviedol, že prvýkrát v tomto roku bude prebiehať len elektronicky. "Znamená to, že firmy už nebudú musieť výkazy o zamestnávaní podávať poštou či osobne, čo výrazne zrýchli a uľahčí celý proces," uzavrel šéf rezortu.

Viac o téme: DôchodkyNRSRErik Tomáš
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu