Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Slovensko a Rumunsko sa dohodli na spoločnej iniciatíve pri manažmente medveďov

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Slovenská republika podporí návrh Rumunska na zmenu európskej legislatívy, ktorá členským štátom EÚ umožní flexibilne zasahovať do populácie medveďa hnedého. Rumunskú delegáciu o tom v Bruseli informoval minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

archívne video

Rezorty životného prostredia a vnútra sa dohodli na efektívnejšej spolupráci pri odhaľovaní environmentálnej kriminality (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Taraba sa v Bruseli zúčastnil na neformálnom rokovaní Rady EÚ pre životné prostredie. Európske inštitúcie sa čoraz častejšie zaoberajú aktívnym manažmentom veľkých šeliem, píše MŽP SR.Európska komisia vlani v decembri predložila návrh na preklasifikovanie vlkov z vysoko chránenej šelmy do nižšej kategórie. Populácia týchto zvierat v EÚ dosiahla viac než 20.000 jedincov.

Tomáš Taraba
Zobraziť galériu (2)
Tomáš Taraba  (Zdroj: Topky/Maarty)

Taraba uviedol, že v prípade oboch šeliem sa spustila neopodstatnená a nevedecká "hystéria". "Ak chce Európska komisia a jednotlivé štáty EÚ riešiť vlky, je potrebné riešiť v niektorých štátoch aj medvede," povedal. Podľa jeho slov aj preto podporuje návrh Rumunska, ktorý umožní efektívne zásahy do populácie medveďa. Zohľadňovať sa bude situácia každého členského štátu. "Cieľom je zachovať priaznivý stav populácie tejto šelmy, ktorá však nemôže ohrozovať bezpečnosť obyvateľov v intravilánoch našich miest a obcí," zdôraznil Taraba.

Minister rumunskú delegáciu informoval o pripravovanej efektívnej eliminácii všetkých medveďov v intravilánoch slovenských miest a obcí. Odlov medveďov v intravilánoch sa bude realizovať v podobe udelenia výnimiek na nepoľovnú plochu s výskytom medveďa. Tie budú mať v kompetencii príslušné okresné úrady, ktoré najlepšie poznajú miestne podmienky. Envirorezort rovnako aktualizuje program starostlivosti o medveďa hnedého, na ktorého príprave budú participovať odborníci v danej oblasti.

Viac o téme: MedveďSlovenskoRumunskoTomáš Taraba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu