Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Krajský súd potvrdil podmienku pre policajta: Pri streľbe na auto usmrtil mladíka

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BANSKÁ BYSTRICA - Policajt Vladimír Nemčok, ktorý v roku 2017 v okrese Žarnovica strieľal na unikajúce auto a zomrel pri tom 17-ročný chlapec, neuspel s odvolaním voči rozsudku Okresného súdu (OS) Žiar nad Hronom. Ten ho v roku 2022 uznal za vinného z prečinu usmrtenia a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu tri roky. Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici tento verdikt v stredu potvrdil. Rozsudok je právoplatný. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa KS Nina Uhrovičová.

Odvolací súd zároveň zamietol odvolanie prokurátora, ktorý žiadal pre policajta zákaz činnosti. Naďalej tak môže pôsobiť v Policajnom zbore, keďže nespáchal úmyselný trestný čin. Incident sa odohral v júni 2017, v unikajúcom vozidle sedeli štyri osoby. Policajná hliadka chcela vodiča zastaviť a skontrolovať. Keď nezastavil na policajné znamenia, policajti použili niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže vodič nereagoval, použili varovný výstrel na auto.

archívne video

Exminister Pavol Rusko je vinný v kauze Maják nádeje: Trest nedostal (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Unikajúce vozidlo následne havarovalo neďaleko obce Hronský Beňadik v časti Psiare. Jeden z pasažierov, 17-ročný Tomáš, sediaci na zadnom sedadle, utrpel pri streľbe zranenie. Policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, pričom až do príchodu jej posádky sa snažili mladého muža oživovať. Ten však na mieste zraneniu podľahol.

Vodiča unikajúceho auta OS Žiar nad Hronom v júni 2018 uznal za vinného zo zločinu útoku na verejného činiteľa a pre prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia a vymeral mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich rokov a šiestich mesiacov. Policajt, ktorý na vozidlo strieľal, sa už počas procesu s vodičom vyjadril, že použitie zbrane ako jeden z donucovacích prostriedkov na zastavenie motorového vozidla mu prikazuje zákon o Policajnom zbore.

Viac o téme: PolicajtStreľbaObeťPodmienkaKrajský súdAuto
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu