Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

Obetiam nehody nehody na Zochovej odhalili spomienkovú tabuľu

(Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Obetiam nehody na bratislavskej zastávke Zochova odhalili v stredu spomienkovú tabuľu vo vestibule Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Venovaná je aj ďalším študentom, ktorým predčasná smrť nevolila dokončiť štúdium.

"Dnes sa tu stretávame, aby sme si zapamätali mená Broňa a Marek. Spomienková tabula má pripomínať, aká krehká je ľudská bytosť. Zároveň si chceme pripomenúť, že počas štúdia na našej fakulte za vyše 60 rokov jej činnosti nedobrovoľne opustilo tento svet už viac našich študentov a aj pre nich je určená táto dnešná spomienka. Aj oni majú na tejto tabuli svoje miesto," uviedol Miroslav Vavák z UK. Tabuľu odhalili rodičia študentov.

Archívne video

Spomienka na Zochovej ulici na študentov, ktorých usmrtil Dušan Dědeček (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Vavák sa poďakoval vedeniu univerzity, fakulty a aj ľuďom, ktorí prispeli na spomienkovú tabuľu. "Každý z nich, kedykoľvek sa sem vráti, si môže povedať: tu ostal po mne kúsok pamiatky, ktorá má aj pedagogicky vplývať na ďalšie generácie, že alkohol nepatrí za volant, že presadzovanie svojho ega nie vždy vedie k pozitívnym výsledkom a že vždy a za každú cenu treba byť ľudský a nemyslieť egoisticky iba na seba, na svoje záujmy či potreby," dodal.

Spomienková tabuľa z bronzu v tvare kruhu, na ktorej je vyobrazený strom, má podľa neho vyjadrovať príbeh piatich študentov, piatich vetiev abstraktného toku, ktorý vychádza z jedného základu. Dve vetvy pripomínajúce ľudské tváre, ktoré patria študentom, autor rozpracoval na základe fotografie, ktorá visela vo vestibule. "Mená Mareka a Brone ostanú teraz na tejto bronzovej tabuli, ale to, čo pretrvá ešte dlhšie ako ten bronz, je obraz, spomienka, pamiatka, ktorú budeme nosiť v sebe," zakončil spisovateľ Daniel Hevier.

Dopravná nehoda v centre Bratislavy, ktorú spôsobil opitý vodič, si 2. októbra 2022 vyžiadala päť mŕtvych a niekoľko zranených osôb.
 

Viac o téme: ObeteVraždaTabuľaKomenskéhoZochová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu