Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

MIMORIADNE Predsedom parlamentu sa stal Peter Pellegrini

Peter Pellegrini Zobraziť galériu (5)
Peter Pellegrini (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Predsedom Národnej rady (NR) SR sa stal líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 131 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. Pellegrini, ktorý sa stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, nahradil vo funkcii šéfa NR SR Borisa Kollára zo Sme rodina.

Kollár odovzdal Pellegrinimu vedenie ustanovujúcej schôdze a Národnej rady SR. Pellegrini mu poďakoval za korektnú spoluprácu v minulom volebnom období.

Noví poslanci zložili v pléne Národnej rady SR svoj sľub

Noví poslanci zložili v pléne Národnej rady SR svoj sľub (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Potom sa postavil pred plénum a predniesol svoj prvý prejav z postu šéfa parlamentu. Poďakoval sa poslancom, ktorí ho do funkcie zvolili. Vyzval parlament prispieť k vyššej politickej kultúre na Slovensku. Želá si, aby NR SR bola radou, ktorá myslí na celý národ, nielen na jeho časť, a takou, za ktorú sa národ nemusí hanbiť. Chce, aby poslanci vykročili do nového volebného obdobia so základným politickým konsenzom, a to tým, že prišli pomôcť ľuďom. Zaželal každému poslancovi čo najlepšie osobné rozhodnutie.

Profil predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho

Peter Pellegrini sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, odbor financie, bankovníctvo, investovanie a Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

V rokoch 2002 - 2006 pôsobil ako asistent poslanca NR SR Ľubomíra Vážneho (Smer-SD). V parlamentných voľbách v roku 2006 kandidoval za Smer-SD a bol prvýkrát zvolený za poslanca NR SR. Poslancom parlamentu sa stal aj po voľbách v roku 2010.

Peter Pellegrini
Zobraziť galériu (5)
Peter Pellegrini  (Zdroj: Topky/ Vlado Anjel)

Po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva financií SR. Post zastával do roku 2014, keď prezident SR Andrej Kiska prijal 3. júla 2014 demisiu Dušana Čaploviča (Smer-SD) a Pellegriniho vymenoval za nového ministra školstva. Ministrom bol do 25. novembra 2014, keď nahradil odstupujúceho Pavla Pašku (Smer-SD) vo funkcii predsedu NR SR. 

Podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu sa stal po parlamentných voľbách v roku 2016. Počas politickej krízy po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice bol Pellegrini dočasne poverený vedením ministerstva kultúry namiesto Mareka Maďariča (Smer-SD), ktorý sa funkcie vzdal. Prezident Kiska poveril 15. marca 2018 Pellegriniho zostavením novej vlády po tom, ako tretia vláda Roberta Fica podala demisiu. O týždeň na to, 22. marca 2018, sa Pellegrini stal predsedom novej vlády, zloženej zo zástupcov strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej podal za celú vládu 20. marca 2020.

V predvolebnej kampani počas volieb do NR SR, ktoré sa konali 29. februára 2020, bol Pellegrini volebným lídrom strany Smer-SD. Od voličov dostal 413.555 preferenčných hlasov, teda najväčší počet spomedzi všetkých kandidátov strany, čo zároveň znamenalo zisk druhého najväčšieho počtu preferenčných hlasov spomedzi všetkých poslancov NR SR.

Zámer založiť novú politickú stranu Pellegrini oznámil 10. júna 2020 a pridalo sa k nemu ďalších desať poslancov parlamentu, ktorí sa rovnako ako on dostali do NR SR na kandidátke Smeru-SD. Vznikla tzv. Pelleho jedenástka, ktorú okrem neho tvorili Richard Raši, Denisa Saková, Erik Tomáš, Peter Žiga, Matúš Šutaj Eštok, Ľubica Laššáková, Peter Kmec, Róbert Puci, Ján Ferenčák a Ján Blcháč.

Počas volebného obdobia 2020 - 2023 pôsobili poslanci okolo Pellegriniho ako nezaradení poslanci. Stranu Hlas-SD zaregistrovali 11. septembra 2020 a 28. novembra sa konal ustanovujúci snem strany, na ktorom za predsedu delegáti zvolili Pellegriniho. V predčasných parlamentných voľbách 30. septembra 2023 skočil Hlas-SD s výsledkom 14,70 percenta hlasov na treťom mieste, pričom Pellegrini dosiahol 337.976 prednostných hlasov. Strana Hlas-SD sa stala spolu so Smerom-SD a SNS súčasťou vládnej koalície.

Viac o téme: Peter PellegriniPredseda vlády SRHlas - SDPredseda Národnej rady SR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu