Utorok5. december 2023, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Slovenské elektrárne v Mochovciach zvýšili výkon 3. bloku v Mochovciach na 100 percent!

Jadrová elektráreň Mochovce úspešne spustila 3. blok elektrárne.
Jadrová elektráreň Mochovce úspešne spustila 3. blok elektrárne. (Zdroj: Slovenské elektrárne, TASR - Lukáš Grinaj)

BRATISLAVA - Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach už beží na 100 % menovitého výkonu. V pondelok o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Slovenské elektrárne Oľga Baková.

"Je to historický moment pre Slovenské elektrárne i celú krajinu. Gratulujem a ďakujem všetkým kolegom, dodávateľom, dozorným, kontrolným a partnerským inštitúciám, ktorí urobili maximum, aby sme mohli tento dôležitý míľnik dosiahnuť a spraviť výrobu elektriny na Slovensku ešte zelenšou pre nás a budúce generácie - minimálne na ďalších 60 rokov," uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Archívne video: SE zvýšili výkon tretieho bloku elektrárne v Mochovciach na 55 percent

SE zvýšili výkon tretieho bloku elektrárne v Mochovciach na 55 percent (Zdroj: TASR/Henrich Mišovič)

Na tomto výkone vykonajú elektrárne záverečné skúšky energetického spúšťania, po ktorých bude nasledovať 144-hodinový preukazný chod. "Skúšky na plnom výkone plánujeme na prelome septembra a októbra, vrátane 144-hodinového preukázaného chodu. Všetky testy doteraz potvrdili pripravenosť nového bloku na dlhodobú bezpečnú výrobu elektrickej energie bez emisií CO2," dodal manažér prevádzky elektrárne Mochovce Peter Farkaš.

Prvú palivovú kazetu zaviezli SE do rektora 9. septembra minulého roka a štiepnu reakciu spustili 23. októbra 2022. Prvú energiu do siete začal blok dodávať začiatkom tohto roka. Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach začali stavať v roku 1987. Po dlhom prerušení prác spustili SE dostavbu Mochoviec v novembri 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stalo energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku rátali SE s nákladmi necelé tri miliardy eur, no výsledná cena bude viac ako šesť miliárd eur. Štvrtý blok EMO by sa mohol dostať do prevádzky v roku 2024. Štát má v Slovenských elektrárňach podiel 34 %.

Viac o téme: ElektrinaEnergetikaMochovceSlovenské elektrárne3. blokZvýšenie výkonu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu