Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Prezidentkino veto rozšírenia počtu hodín telocviku je sklamaním, tvrdí Slovenský olympijský a športový výbor

Zuzana Čaputová Zobraziť galériu (2)
Zuzana Čaputová (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) je sklamaný rozhodnutím prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorá mala od nového školského roka zaviesť ďalšiu hodinu telesnej výchovy na školách. Výbor rešpektuje argumenty škôl, vníma však rôznorodú škálu možností, ako legislatívny návrh aplikovať v praxi. SOŠV to uvádza na svojom webe k stanovisku k prezidentkinmu vetu.

SOŠV v ňom pripomína alarmujúci stav zhoršenia pohybových schopností mladej generácie i nárast civilizačných chorôb súvisiacich práve s nedostatkom pohybu. Rovnako i to, že súčasný stav je odzrkadlením dlhodobého zanedbania témy zdravého životného štýlu, rozvoja pohybových aktivít detí zo strany štátu. Novelu školského zákona preto výbor podporoval a jej vetovanie zo strany hlavy štátu ho sklamalo. "Citlivo vnímame argumenty škôl o nevyhovujúcej infraštruktúre a nedostatku pedagógov, telesná výchova sa však nemusí odohrávať len v telocvičniach," zdôraznil SOŠV.

Prezidentka navrhuje posunúť účinnosť zákona na 1. september 2025

"Žiaci napríklad môžu ísť aj do prírody, na plaváreň či klzisko. Možnosťou je aj pravidelná krátka rozcvička pred či počas vyučovania," dodáva SOŠV. Vyjadruje nádej, že štát bude naďalej hľadať spôsoby, ako zlepšiť alarmujúci stav v pohybových schopnostiach mladej generácie. Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok (1. 6.) parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy. Hlava štátu navrhuje posunúť účinnosť zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a bez ohľadu na to, či škola disponuje telocvičňou.

Čaputová sa rozhodla zákon vrátiť aj na základe odborných stanovísk orgánov a organizácií v školstve, ktoré upozorňovali na praktickú nevykonateľnosť znenia novely a zásahy, ktoré by predstavovala do výchovno-vzdelávacej činnosti škôl.

Kučera verí v schválenie tretej hodiny telesnej, Kollár pripustil zmenu postoja

Prezidentka vetovaním zavedenia tretej hodiny telesnej výchovy na školách zapríčinila chaos a môže spôsobiť medzinárodnú hanbu. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol poslanec Národnej rady SR a splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera (OĽANO). Verí, že poslanci návrh schvália. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár nevylúčil, že sa jeho hnutie s argumentmi prezidentky stotožní. "Pevne verím, že parlament opäť o pár dní schváli tento návrh zákona a nepodľahne 'ľúbivému' odsunutiu tohto zákona," uviedol Kučera. Nevidí dôvod odkladať zavedenie tretej telesnej výchovy v školách, kde je telocvičňa.

Prezidentkino veto rozšírenia počtu
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/ Ramon Leško)

Prezidentka podľa jeho slov môže spôsobiť medzinárodnú hanbu, pretože niektoré krajiny podporujú zavedenie tretej hodiny telesnej výchovy a Slovensku gratulujú k tejto zmene. Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš má pocit, že ide o politický obchod so stranou SaS, ktorá od začiatku bojovala proti zavedeniu hodiny telesnej výchovy. "Ja sa pýtam, či je to za to, že SaS povedala, že podporí vládu pani prezidentky," dodal. Vyjadrenie Čaputovej v súvislosti s tým, že polovica škôl nemá vlastnú telocvičňu, považuje za neadekvátne. "Dali sme odklad dva roky, aby sa dostavali a bol priestor," podotkol Šipoš. Kollár pripustil, že je možné, že sa hnutie Sme rodina s argumentmi prezidentky stotožní, keďže hlava štátu má podľa neho dosť závažné slovo a je ochotný ju počúvať. "Ak usúdime, že to má logiku a má pravdu, tak ju počúvneme," dodal.

Viac o téme: TelocvikZuzana ČaputováTretia hodinaNovela školského zákona
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu