Sobota23. september 2023, meniny má Zdenka, zajtra Ľubor, Ľuboš

Dozorná rada Všeobecnej zdravotnej poistovne doručila návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne

Všeobecná zdravotná poistovňa
Všeobecná zdravotná poistovňa (Zdroj: Jan Zemiar)

BRATISLAVA - Dozorná rada štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) doručila ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi prvé návrhy ozdravných opatrení, ktoré majú za cieľ ekonomickú stabilizáciu poisťovne. Majú slúžiť ako podklad pred nariadením opatrení a nemajú ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Rezort nevylúčil ani personálne zmeny. Informovali o tom z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

"Konkrétne kroky budú predstavené až po ich prerokovaní s Útvarom hodnoty za peniaze ministerstva financií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a po tom, ako sa s nimi oboznámi manažment poisťovne a dozorná rada, následne bude vydané rozhodnutie jediného akcionára, ktorým sa vedeniu poisťovne prikáže, aby schválené opatrenia bezodkladne aplikovala v praxi. Nie je však vylúčené, že súčasťou ich implementácie budú aj personálne zmeny," uviedol rezort v stanovisku.

Archívne video: Nepriznali vám materské ani ošetrovné? Treba na to myslieť vopred, aj dva roky - Mária Dvončová, právnička.

Nepriznali vám materské ani ošetrovné? Treba na to myslieť vopred, aj dva roky - Mária Dvončová, právnička.

Rezervy v manažmente

Ozrejmil však, že z dokumentu od Dozornej rady VšZP okrem iného vyplýva, že existujú rezervy v manažmente, a to najmä v prípade SVaLZ (spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky). Ministerstvo preto avizovalo, že bude vyžadovať hĺbkový zmluvný audit na identifikovanie rezerv v aktuálnych zmluvách aj ex ante kontroly zmlúv. Ďalším ozdravným krokom budú opatrenia s dosahom na vnútorný chod poisťovne. "Zároveň budú preverené aj okolnosti, vstupné dáta a podklady na ministerstve, na základe ktorých bol pripravovaný rozpočet poisťovne," doplnil komunikačnú odbor.

Rezort zdôraznil, že súčasný stav, v ktorom sa VšZP nachádza, je dôsledkom cenovej regulácie v zdravotníctve. Tá sa musí podľa neho stať kľúčovým pilierom zdravotníckej reformy.

Strata VšZP predstavovala ku koncu marca 50,2 milióna eur, vlani skončila v strate 153,8 milióna eur. Minister Palkovič preto požiadal Dozornú radu VšZP, aby predložila návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne. Očakával, že opatrenia budú spĺňať parametre, ktoré v minulosti musel spĺňať ozdravný krízový plán.

Viac o téme: NávrhOpatreniaVšZP
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu