Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Smutný príbeh Bratislavského hradu: Záhadný požiar tesne pred svitaním, na 150 rokov skončil ako ruina

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Od vyhorenia Bratislavského hradu uplynulo v nedeľu 212 rokov. Výročie si pripomína Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum, ktoré pripravilo mimoriadne odborné komentované prehliadky reprezentačných priestorov Národnej rady (NR) SR na hrade. TASR o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Bratislavský hrad vyhorel 28. mája 1811. "Tesne pred svitaním z nevyspytateľných príčin vypukol na viacerých miestach oheň, ktorý čoskoro zachvátil strechu až tak, že táto kolosálna budova bola naraz celá v plameňoch," pripomína SNM písomnú zmienku o požiari vo vtedajšom periodiku Pressburger Zeitung. 

Bratislavský hrad horel, bola to spomienka na historický požiar (Zdroj: TASR/Daniel Veselský)

Takmer na 150 rokov sa z hradu stala ruina. V polovici 20. storočia prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou. Posledná rekonštrukcia v rokoch 2008 - 2011 prinavrátila hradu podobu z čias panovania uhorskej kráľovnej Márie Terézie. 

Smutný príbeh Bratislavského hradu:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR - Michal Svítok)

Na hrade sa uskutočnia aj prehliadky

Reprezentačné priestory Márie Terézie v súčasnosti využíva NR SR. V nedeľu, na výročie požiaru, budú priestory sprístupnené a návštevníkov nimi prevedie riaditeľ Historického múzea SNM Peter Barta. Súčasťou podujatia je premietanie fotografií starej Bratislavy v spolupráci s komunitou Bratislava a jej Premeny. "Vzhľadom na veľký záujem zo strany verejnosti a obmedzenú kapacitu podujatia, múzeum plánuje prehliadky reprezentačných priestorov NR SR pravidelne opakovať," priblížilo SNM. 

Viac o téme: Bratislavský hradVyhorenie212 rokov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu