Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Päť obvinených z policajnej akcie Mamonár je stíhaných vo väzbe, potvrdil špeciálny prokurátor Lipšic

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic (Zdroj: Topky/Maarty)

PEZINOK - Päť obvinených osôb z policajnej akcie s krycím názvom Mamonár je stíhaných vo väzbe. Kauza sa týka podozrení z činnosti zločineckej skupiny na stanici Colného úradu vo Veľkom Mederi. V utorok o tom informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

VIDEO Päť obvinených z policajnej akcie Mamonár je stíhaných vo väzbe

Päť obvinených z policajnej akcie Mamonár je stíhaných vo väzbe (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Spolu bolo v tomto prípade na začiatku mája obvinených deväť osôb. "V rámci vyšetrovania, ktoré trvalo takmer dva roky, sa podarilo zadokumentovať také dôkazy, kde môžeme tvrdiť, že príslušníci finančnej správy Colného úradu vo Veľkom Mederi založili a zosnovali zločineckú skupinu," povedal riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko. Hlavou skupiny mal byť vedúci tohto colného úradu.

archívne video 

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry kritizujú spôsob, akým sa používa paragraf 363 (Zdroj: Topky/Maarty)

"Na úseku kontrol elektronických registračných pokladníc dochádzalo ku korupčnému konaniu, v niektorých prípadoch k vydieraniu, alebo až vyberaniu výpalného, a to od rôznych osôb, najmä od podnikateľov," priblížil Daňko s tým, že prichádzalo aj k mareniu kontrol. Ozbrojení príslušníci finančnej správy mali tiež využívať u podnikateľov, ktorí mali podliehať ich kontrole, rôzne benefity a protislužby, najmä v podobe pravidelného stravovania zdarma.

Porušenie zákona a služobnej prísahy

Ako ďalej uviedol, na preukázanie trestnej činnosti boli použité viaceré inštitúty od výsluchu utajeného svedka až po dlhodobé nasadenia agenta na colnom úrade. Obvinení podľa prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku nelegálnou činnosťou nielenže porušili zákon a služobnú prísahu, ale vrhli zlé svetlo na poctivých príslušníkov finančnej správy.

Osoby sú obvinené zo zločinov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a s tým súvisiacej korupcie a násilnej trestnej činnosti. Počas akcie boli vykonané aj prehliadky rôznych priestorov.

Viac o téme: Polícia Daniel LipšicMamonár
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu