Streda27. september 2023, meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav

Dostanú doživotie? Kočner rozumie len sile peňazí, Zsuzsová by preňho urobila všetko! Čaká sa na rozsudok

(Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

PEZINOK - Finále hlavného pojednávania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov sa blíži. Rozsudok má byť vyhlásený 19. mája o 15-tej hodine. Prokurátori v záverečnej reči navrhli Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej doživotie. Obžalovaní vinu odmietajú. V posledný pojednávací deň zazneli ich záverečné reči.

Prokurátori vo svojej záverečnej reči navrhli dvojici Marian Kočner a Alena Zsuzsová doživotie aj trest prepadnutia majetku. Kočnera charakterizovali ako mimoriadne nebezpečného človeka s absenciou akejkoľvek ľútosti. Ďalší obžalovaný Dušan Kracina by mal podľa prokurátorov dostať 25-ročný trest väzenia a Darko Dragić 17-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Predsedníčka senátu Ružena Sabová nepripustila ako dôkaz návrh Zsuzsovej obhajkyne, ktorá chcela vypočuť ešte jedného svedka. "Pre rozhodovanie senátu je tento dôkaz nepodstatný," povedala Sabová.

Tým ukončila dokazovanie a na rad prišli záverečné reči. Ako prví ju prednášali prokurátori. Prokurátor Daniel Mikuláš v záverečnej reči uviedol, že zavraždený Ján Kuciak bol pre obžalovaného Mariana Kočnera spomedzi novinárov najväčšou hrozbou. Podotkol, že Kuciak venoval podnikateľovi v roku 2017 "smršť článkov". Mikuláš hovoril o extrémnej pomstychtivosti Kočnera, tiež o jeho zvláštnom spôsobe uvažovania. Predstava, že by si Zoltán Andruskó objednal vraždu novinára a pripravoval vraždy prokurátorov z vlastnej iniciatívy, je podľa neho iluzórna.

archívne video

Hlavné pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Je zrejmé, že Marian Kočner mal ku Kuciakovi nepriateľský vzťah," podotkol prokurátor Matúš Harkabus s tým, že nepriateľský vzťah mal Kočner aj k súčasnému generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Mikuláš poukázal tiež na to, že komunikácia medzi Kočnerom a Zsuzsovou v aplikácii Threema sa nemôže vykladať len doslovne. "Objektívny pozorovateľ nemôže nevidieť časti komunikácie, ktoré sa týkajú prípravy vrážd a sú šifrované," podotkol. Šifrou pre vraždu sú podľa prokurátorov slová o vypadávajúcich zuboch. Zsuzsová sa počas záverečnej reči prokurátorov niekoľkokrát nahlas zasmiala.

Odškodné milión eur

V piatok na hlavnom pojednávaní prednášali záverečné reči splnomocnenci poškodených advokáti Peter Kubina a Roman Kvasnica. Rodičia Jána Kuciaka žiadajú odškodné milión eur. Na dokázanie viny obžalovaných z objednávok vrážd je podľa neho dostatok dôkazov. Svedok Zoltán Andruskó usvedčujúci Zsuzsovú a Kočnera sa podľa Kubinu počas výpovedí "v podstatných okolnostiach nikdy nemýlil a ani si neprotirečil". Dodal, že vierohodnosť jeho výpovedí je potvrdzovaná aj Dušanom Kracinom a Iľjom Weissom i ďalšími vykonanými dôkazmi.

Poukázal tiež na to, že Kočner a Zsuzsová na rozdiel od minulosti nepopreli autenticitu textových správ, ktoré boli čítané na hlavnom pojednávaní. "Zmenilo sa to z popierania autenticity správ na popieranie šifier," zdôraznil. Upriamil pozornosť na kódovaný jazyk o vypadnutom zube, snehu, zlatom prasiatku či svrabe, ktorá bola použitá v textovej komunikácii. Dodal, že ak si obžalovaní písali o bežných denných veciach, žiadne šifry nepoužívajú. "Je neprípustné, aby súdy rozhodovali pod vplyvom verejnej mienky," podotkol Kubina. Zároveň je podľa neho neprípustné, aby sudcovia ukazovali svojím rozhodovaním odvahu vzoprieť sa verejnej mienke.

Rodina zavraždeného Kuciaka žiada nemajetkovú ujmu milión eur (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Roman Kvasnica zase uviedol, že práca zavraždeného Jána Kuciaka mala negatívny dopad na Mariana Kočnera. Pripomenul aj telefonát, v ktorom sa Kočner Kuciakovi vyhrážal, že sa bude špeciálne venovať jemu a jeho rodine. Kvasnica citoval aj z výpovede Petra Tótha, ktorý hovoril o tom, kedy počul Kočnera najčastejšie rozprávať o Jánovi Kuciakovi. 

"Najčastejšie som počul Mariana Kočnera rozprávať o Jánovi Kuciakovi práve v júli 2017 v Chorvátsku na tej jachte, kde sme po večeroch sedávali alebo počas obeda. Tam veľmi často proste kritizoval prácu novinárov a špeciálne kritizoval Jána Kuciaka, o ktorom hovoril, že je voči nemu zaujatý, že je to obyčajný, ospravedlňujem sa rodičom aj všetkým, sa vyjadroval, že je to obyčajný trtko a je*lina, je*nutý ko*ot a proste takéto výrazové prostriedky na jeho adresu používal," citoval Kvasnica Tóthovu výpoveď. 

Kvasnica zdôraznil, že Marian Kočner a Alena Zsuzsová vypovedali až tesne pred koncom dokazovania. Aj v tejto súvislosti by mal súd špeciálne skúmať vierohodnosť týchto výpovedí. Z vykonaného dokazovania podľa neho tiež vyplýva, že Kočner v minulosti disponoval informáciami o priebehu vyšetrovania vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Neexistuje pochybnosť o tom, že si Kočner objednal vraždu Kuciaka, vyhlásil Roman Kvasnica (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Nie som svätec, ale nie som vrah, vyhlásil Kočner

Kočner vo svojej záverečnej reči uviedol, že sa necítil byť článkami zavraždeného novinára Jána Kuciaka nijako ohrozovaný. "Je pravda, že používam v komunikácii často expresívne výrazy, nie som svätec, ale nie som vrah," zdôraznil. Dodal, že tam, kde je nedostatok dôkazov, pracuje obžaloba najmä s emóciami. "Verím, že rozhodnete na základe nespochybniteľných faktov a dôkazov," odkázal Kočner sudcom. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu povedal, že obvinenie v kauze Donovaly mu nebolo vznesené na základe Kuciakovho článku.

Záverečná reč Mariana Kočnera: Nie som svätec, ale nie som ani vrah (Zdroj: Topky/Maarty)

Písanie Kuciaka o jeho osobe podľa neho nevybočovalo z bežného rámca iných médií. Zdôraznil, že nikdy neriešil spory s novinármi násilím. Tvrdil, že sa kľúčový svedok Zoltán Andruskó rozhodol obchodovať so spravodlivosťou. To, že svedok vypovedal o príprave vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku až niekoľko mesiacov po zadržaní, má podľa Kočnera dokazovať jeho nevinu. Odmietol, že by mal motív na objednávku vrážd prokurátorov Petra Šulfiarskeho a Žilinku. "Osobne som presvedčený, že príprava vraždy Daniela Lipšica je absolútny nezmysel," doplnil.

Nikdy som si žiadnu vraždu neobjednala, tvrdí Zsuzsová

Obžalovaná Alena Zsuzsová pred senátom vyhlásila, že si nikdy neobjednala žiadnu vraždu. Vo svojej záverečnej reči zároveň spochybňovala dôveryhodnosť výpovedí svedka Zoltána Andruskóa, ktorý ju z objednávok vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov usvedčuje. Pýtala sa, či existuje dôkaz, že by si u Andruskóa objednala niektorú z vrážd. "Neexistuje žiadna komunikácia, žiadny svedok, žiadny kamerový záznam," ponúkla odpoveď na svoju otázku. Tvrdila, že Zoltánovi Andruskóovi nič nedlžila, naopak, mala mu v minulosti požičať peniaze na rekonštrukciu bytu.

Záverečná reč Aleny Zsuzsovej: Nikdy som si neobjednala žiadnu vraždu (Zdroj: Topky/Maarty)

Vo svojej záverečnej reči čítala aj z výpovedí, ktoré neboli na tomto hlavnom pojednávaní. Predsedníčka senátu Ružena Sabová preto jej záverečnú reč prerušila a požiadala jej obhajcu Štefana Neszméryho, aby svoju klientku poučil. Zsuzsová tak po krátkej prestávke pokračovala. 

Vražda Kuciaka: Pokračovanie záverečnej reči Aleny Zsuzsovej (Zdroj: Topky/Maarty)

Viac o téme: VraždaRozsudokŠpecializovaný trestný súdJán KuciakMarian KočnerZáverečné reči
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu