Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Mikulec trvá na tom, že odvolanie Kurilovskej bolo nevyhnutné: Dôvodov bolo viacero

Roman Mikulec Zobraziť galériu (3)
Roman Mikulec (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) trvá na tom, že odvolanie Lucie Kurilovskej z funkcie rektorky Akadémie Policajného zboru bolo nevyhnutné. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v diskusnej relácii TA3 V politike.

"Dôvody na jej odvolanie boli viaceré, tak som podal tento návrh prezidentke. Tá sa s ním stotožnila a Kurilovská dnes nie je vo svojej funkcii," povedal s tým, že funkciou je už dočasne poverený niekto iný. V súvislosti s prípadom postrelenej študentky informoval, že vyšetrovanie pokračuje.

VIDEO Zdravotné kritéria na vstup do Policajného zboru sa možno zmiernia, pripustil Mikulec 

Zdravotné kritéria na vstup do Policajného zboru sa možno zmiernia, pripustil Mikulec (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu-SD Denisa Saková si myslí, že o odvolaní Kurilovskej mal po ukončení vyšetrovania rokovať parlamentný brannobezpečnostný výbor. "Čakali sme, že sa znova stretneme na výbore a budeme hodnotiť, či bola za to Kurilovská zodpovedná alebo nie. Žiaľ, nestalo sa tak," skonštatovala. Spoločne s Mikulcom sa zhodli, že v tejto kauze by sa malo v prvom rade myslieť na postrelenú kadetku.

Denisa Saková
Zobraziť galériu (3)
Denisa Saková  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Vstup Kurilovskej do Hlasu-SD podľa Sakovej ešte neriešili. Podotkla, že pre stranu by bola prínosom. "Má veľmi veľké skúsenosti z oblasti trestného práva," doplnila. Diskutovalo sa aj o možných dôvodoch častého odvolávania Mikulca v parlamente. Minister priznáva, že počas svojho pôsobenia mohol aj pochybiť. "Každý, kto niečo robí, pochybí," skonštatoval. Myslí si však, že opozícia ho chcela niekoľkokrát odvolať najmä preto, že po jeho nástupe do funkcie dal podľa vlastných slov vyšetrovateľom a orgánom činným v trestnom konaní slobodu.

Rektorka Akadémie Policajného zboru
Zobraziť galériu (3)
Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.  (Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher)

Polícia má za Mikulcovho pôsobenia na čele rezortu "zviazané ruky"

Saková reagovala, že polícia má za Mikulcovho pôsobenia na čele rezortu "zviazané ruky". "Táto vláda využíva orgány činné v trestnom konaní na politický boj," povedala. Skritizovala tiež jeho kroky pri utečeneckej či migračnej kríze. Mikulcovi tiež vyčíta rozpustenie vyšetrovacieho tímu Oblúk. Minister vnútra to odmieta. "Bol to vyšetrovací tím, ktorý zriadil prezident Policajného zboru s riaditeľom Úradu inšpekčnej služby. Tí na základe rozhodnutia, na základe toho, aké boli výsledky vyšetrovania, aj po dohode s prokuratúrou, zrušili tím. Nebol som to ja, nebola to moja kompetencia," doplnil.

Viac o téme: Lucia KurilovskáRoman MikulecAkadémia policajného zboruOdvolanie z funkcie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu