Nedeľa, 26. marec 2023. Meniny má Emanuel, zajtra Alena.

Poslancov čaká mimoriadna schôdza: Na programe sú predčasné voľby aj stíhačky pre Ukrajinu!

Galéria fotiek (2)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR sa majú v pondelok (27. 2.) opäť zísť na mimoriadnom rokovaní k téme skoršieho termínu predčasných parlamentných volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer-SD, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Rokovanie sa má začať o 13.00 h.


Smer-SD žiada, aby parlament rozhodol o skoršom termíne predčasných volieb. Navrhuje ich konanie na 24. júna, nie na konci septembra. Argumentuje, že vláda s obmedzenými kompetenciami nie je oprávnená, a tým ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Okrem toho chce Smer-SD na rokovaní presadiť uznesenie, ktorým má parlament vysloviť nesúhlas s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Poslanci zo strany pripomenuli, že vláde bola vyslovená nedôvera, a preto nemá kompetencie rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Tvrdia, že medzi ne patrí aj poskytnutie stíhačiek, hovoria o rozpore s Ústavou SR.

archívne video Smer bude opäť iniciovať schôdzu k termínu volieb, upozorňuje na lehoty

Smer-SD inicioval už dve mimoriadne rokovania

O témach mal parlament rokovať už v polovici februára, Smer-SD už vtedy inicioval dve mimoriadne rokovania. Plénum však pri schôdzi o skoršom termíne volieb nebolo uznášaniaschopné. Na schôdzi k stíhačkám zas poslanci odmietli program rokovania.

Poslancov čaká mimoriadna schôdza:
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Topky/Ramon Leško

K skoršiemu termínu predčasných volieb vyzvala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poukázala pritom na aktuálnu politickú situáciu, charakterizovanú legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie. Nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD podporujú návrh na zmenu termínu predčasných volieb. Naznačili však, že rokovanie je zbytočné, ak minimálne SaS nevyšle signál, že chce o zmene diskutovať.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články