Piatok, 3. február 2023. Meniny má Blažej, zajtra Veronika.

Počasie prináša výstrahy: Očakávať treba dážď, poľadovicu, sneženie aj vietor, Bratislava je pripravená na najhoršie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Na Slovensku sa v piatok môže vyskytnúť dážď, poľadovica, sneženie aj vietor na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa, informuje o tom svojom webe.


Výstraha pred dažďom platí od 15.00 h do soboty (10. 12.) 6.00 h pre okresy Snina, Sobrance a Michalovce. SHMÚ tam očakáva úhrn zrážok 25 až 30 milimetrov. Sneženie sa môže vyskytnúť najmä v celom Žilinskom kraji, takmer celom Banskobystrickom kraji, okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča a Poprad. Výstraha platí v piatok do polnoci. "Miestami v polohách od približne 500 metrov sa očakáva výskyt sneženia, pri ktorom spadne 10 až 20 centimetrov nového snehu," priblížili meteorológovia.

Meteorológovia vydali niekoľko výstrah
Galéria fotiek (2)
Meteorológovia vydali niekoľko výstrah
Zdroj: shmu.sk

Očakávať treba aj poľadovicu a vietor

Poľadovica hrozí v takmer celom Žilinskom kraji, v okresoch Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Zvolen a Žiar nad Hronom. SHMÚ preto vydal výstrahu do soboty 10.00 h. V okrese Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín môže byť podľa SHMÚ vietor na horách. Taktiež platí výstraha do 21.00 h.

Na západe očakávajú  päť až desať centimetrov snehu

V Bratislave má cez víkend snežiť. Meteorológovia predpovedajú, že najmä v západnej časti mesta a v jeho vyšších polohách môže napadnúť päť až desať centimetrov snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal aj výstrahu prvého stupňa. Mesto Bratislava deklaruje, že je na to pripravené a v pohotovosti má vozidlá i pracovníkov zimnej údržby. Pre obyvateľov bude k dispozícii aj "horúca linka", na ktorej môžu nahlasovať neodhrnuté či neprejazdné komunikácie. "Počas výdatného sneženia nie je reálne očakávať suché cesty a chodníky. Robíme však všetko pre to, aby komunikácie boli v rámci možností čo najbezpečnejšie a dosahy nepriaznivého počasia na fungovanie mesta čo najmiernejšie," skonštatoval na sociálnej sieti bratislavský primátor Matúš Vallo.

 

Na zimu sme pripravení! V pohotovosti máme: 👉28 sypačov s pluhom pod 4 tony, z toho 17 zabezpečuje Komunálny...

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Thursday, December 8, 2022

K dispozícii bude aj linka pre nahlasovanie neprejazdných komunikácií

V praxi to podľa neho znamená preventívne ošetrenie komunikácií pred snežením alebo poľadovicou, priebežné odhŕňanie a posyp ciest a chodníkov počas sneženia a následne čo najrýchlejšie zabezpečenie zjazdnosti a schodnosti komunikácií v správe mesta po ukončení sneženia. Pre Bratislavčanov bude k dispozícii aj "horúca linka" pre zimnú údržbu na čísle +421 2 5935 6777 alebo mailovej adrese zima@bratislava.sk. Nahlasovať tam môžu svoje podnety na odhŕňanie neprejazdných komunikácií. Operátori ich posielajú na vybavenie na mestský dispečing či na dispečing bratislavských mestských častí v závislosti od správcu komunikácie.

V pohotovosti bude aj mestská polícia

Do zimnej pohotovosti sa zapája aj mestská polícia, ktorá pomôže so sprievodom ťažkých mechanizmov či odklonom nákladnej dopravy mimo centra mesta pri pretrvávajúcich zlých poveternostných podmienkach. V prípade nezjazdnosti niektorých ciest sú policajti pripravení usmerňovať vodičov a tiež pomôcť s monitorovaním lokalít, kde môže dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. "Dopravný podnik Bratislava vybavil viaceré vozidlá, najmä tie, ktorých trasy vedú po kopcovitých terénoch, špeciálnymi pneumatikami s odolnejším dezénom. V pohotovosti je energodispečing, ktorý rieši prípadnú námrazu na trakčnom vedení," poznamenal Vallo.

Bratislava od soboty (10. 12.) vyhlasuje kontinuálnu zimnú pohotovosť, ktorá potrvá do 9. marca 2023. Počas tohto času sú nonstop v pohotovosti všetky kapacity určené na prevenciu a zmiernenie dosahu nepriaznivého počasia. Pripravenosť na sneh či ľad na chodníkoch a cestách hlásia aj viaceré bratislavské mestské časti.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články