Utorok, 31. január 2023. Meniny má Emil, zajtra Tatiana, Táňa.

Nová migračná vlna utečencov z Ukrajiny? Slovensko i Poľsko sa na to pripravujú

Galéria fotiek (1)
Zdroj: TASR - Roman Hanc

BRATISLAVA – Slovensko sa pripravuje na možnú ďalšiu vlnu utečencov z Ukrajiny v súvislosti s pokračujúcimi ruskými útokmi na jej kritickú infraštruktúru. Chce jej však pomôcť aj s budovaním vlastných kapacít pre vnútorne presídlených ľudí. Po stretnutí s rezortnými partnermi z Česka, Maďarska a Poľska to v utorok povedal šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer, informuje TASR.


Káčer konštatoval, že cieľom zintenzívnenia útokov ruskej armády je urobiť život Ukrajincov čo najbiednejším. "Je to smutné a odsúdeniahodné," povedal na tlačovej konferencii po rokovaniach v Bratislave. Minister pripomenul, že Bezpečnostná rada SR sa už zaoberala materiálom o potenciálnej novej vlny utečencov, ktorý ráta s rôznymi alternatívami. Slovensko chce tiež pomôcť Ukrajine s prihliadnutím na zimné podmienky.

VIDEO Minister Káčer sumarizuje stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín V4

Pripravené prijať ďalších Ukrajincov je aj Poľsko, uviedol poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau. Pred novinármi hovoril o "barbarských teroristických útokoch" Ruska na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. Za barbarstvo a vojnový zločin označil útoky na Ukrajine šéf českej diplomacie Jan Lipavský, podľa ktorého sa bude ruské vedenie musieť za tieto činy zodpovedať. Ministri na schôdzke o prioritách a ďalšom smerovaní spolupráce V4 hovorili aj o Medzinárodnom vyšehradskom fonde. Ako uviedol Káčer, je určený na financovanie zmysluplných projektov, pričom časť jeho prostriedkov na podporu Ukrajiny sa rozhodli nasmerovať aj na projekty s Moldavskom, pričom preberali možnosti zvýšenia tejto časti rozpočtu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články