Utorok, 7. február 2023. Meniny má Vanda, zajtra Zoja.

Chystáte sa do Tatier? Ochranári varujú: Toto tam našli počas zimného spánku medveďov

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BELIANSKE TATRY - Medvede by už mali byť v tomto období uložené na zimný spánok. Globálne otepľovanie, ale aj iné faktory spôsobujú, že sa ich hibernácia odďaľuje či prerušuje. Dôkazom toho sú najnovšie fotografie z Belianskych Tatier.


Správa Tatranského národného parku zverejnila na sociálnej sieti fotky, na ktorých vidno medvedie stopy. Naznačujú, že viaceré jedince sa ešte stále neuložili na zimný spánok. To, že odložili, oddialili alebo prerušili, môže to mať viaceré dôvody. 

 

Vedeli ste, že medvede 🐻 sa v niektorých prípadoch neukladajú na zimný spánok? Hibernáciu môžu odložiť, oddialiť či...

Posted by Tatranský národný park on Friday, December 2, 2022

Prvým je dostatok potravy, ktorý môže medveďa odlákať od zimného spánku. Druhým je vyrušovanie, kedy môžu medveďov prebudiť hluční návštevníci pohybujúci sa v okolí brlohov. No a napokon sú to teplejšie zimy. "Skrátená či dokonca nulová hibernácia je výsledkom vytrácajúcich sa pravých studených zím," vysvetľuje TANAP. Preto ak sa rozhodnete ísť v zime na túru, treba byť ostražitý a najmä ohľaduplný voči zvieratám, pre ktoré je dané prostredie domovom. 

Celá rodinka medveďov pózovala priamo pred kamerami v Malej Fatre (archívne video)

Ľudia v diskusii špekulujú, čo iné ešte mohlo medveďa postaviť na nohy. Jeden užívateľ podotkol, že ho mohol vyrušiť nejaký dopravný prostriedok. Ďalší zase zažartoval, že stopy môžu patriť ochranárovi na snežnom skútri, ktorý pokutuje lyžiarov v ochrannom pásme. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články