Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Voľby 2022: Pred voľbami si treba skontrolovať platnosť občianskeho preukazu

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Pred jesennými spojenými voľbami si treba skontrolovať platnosť občianskeho preukazu. Vo volebnej miestnosti ho totiž volič bude potrebovať. V prípade, že si bude v tom čase vybavovať nový občiansky preukaz, potrebuje to preukázať napríklad potvrdením.


Voliť možno iba v mieste trvalého bydliska. Pred komisiou treba preukázať svoju totožnosť práve občianskym preukazom. V komunálnych voľbách môžu hlasovať aj cudzinci. Podmienkou je rovnako ako u občanov SR plnoletosť a trvalý pobyt v danej obci. Cudzinci sa volebnej komisii musia podľa zákona preukázať dokladom o pobyte pre cudzinca.

Archívne video: Voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov sa budú konať 29. októbra, oznámil Kollár

"V prípade, že si volič v čase konania sa volieb do orgánov územnej samosprávy vybavuje občiansky preukaz z dôvodu uplynutia doby platnosti občianskeho preukazu alebo z dôvodu nesprávnych alebo neplatných údajov tvoriacich jeho obsah, vo volebnej miestnosti sa môže preukázať žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu alebo potvrdením o občianskom preukaze vydaným príslušným orgánom Policajného zboru," priblížili z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia 29. októbra. Hoci ide o spojené voľby, volič ich bude odlišovať farebne. Po hlasovaní vloží lístky do obálky a schránky s farbou, ktorá prislúcha konkrétnym voľbám. Komunálne voľby budú mať bielu farbu, voľby do vyšších územných celkov (VÚC) modrú farbu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články