Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Raši obviňuje Remišovú z netransparentného sťahovania MIRRI: Tá ho nazvala klamárom, Hlas má vlastné dôvody

Remišová nazvala Rašiho po jeho tlačovke klamárom. Galéria fotiek (3)
Remišová nazvala Rašiho po jeho tlačovke klamárom.
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, Facebook/Hlas-SD

BRATISLAVA - Zmena sídla Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyvoláva podozrenia z netransparentnosti. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej konferencii bývalý vicepremiér pre informatizáciu a podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Richard Raši. Vicepremiérka sa bráni a Rašiho nazvala klamárom a tiež mu venovala jeden status.


archívne video

Raši tvrdí, že podmienky súťaže na prenájom nových priestorov mohla splniť len jedna developerská skupina. Podotkol, že prenajatá výmera je výrazne vyššia, ako je potrebné a v konečnom dôsledku to ani nebude lacnejšie.

Z dvanástich spoločností sa prebojovala len jedna

Ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) podľa Rašiho v materiáli predloženom na vládu deklarovala, že v konaní na výber priestorov bolo oslovených 12 spoločností. Z nich šesť nereagovalo, tri odpísali, že požiadavky nie sú schopné splniť, tri ponuku predložili, pričom jednu vylúčili. Zostali tak dve, ktoré formálne splnili podmienky, a tie podľa Rašiho patria do tej istej developerskej skupiny. "Zadanie ministerky Remišovej mohla splniť de facto iba jedna jediná developerská skupina," skonštatoval s tým, že podľa neho o tom musela vedieť, keďže si pred spustením súťaže dala urobiť analýzu trhu.

Raši zároveň kritizoval zámer, aby všetci zamestnanci ministerstva boli v jednej budove. MIRRI podľa neho nie je "pásová výroba áut", kde musia byť všetci pokope. Keby súťaž ministerka rozdelila na viacero menších projektov, uchádzačov podľa neho mohlo byť oveľa viac. Keď ministerka deklarovala, že ušetrí oproti súčasnosti v desaťročnom meradle sedem miliónov eur, podľa Rašiho klamala. "Pani ministerka Remišová nieže neušetrí, ale zaplatí sa minimálne o sedem, možno o deväť miliónov eur viac za tých desať rokov, ako by platila doteraz," myslí si. Dodal, že súťaž sa robila v čase koronakrízy, keď ceny nájmov nestúpali.

Po presťahovaní vraj chcela ušetriť, no aj tak sa suma vyšplhala na pôvodnú hodnotu

Raši podotkol, že ministerka vo vládnom materiáli tvrdí, že aktuálne ročné náklady za všetky budovy a kancelárske priestory sú 4,5 milióna eur ročne a po presťahovaní budú 3,8 milióna eur. Keď preberala úrad a priradila k nemu aj iné oblasti, boli pritom podľa neho náklady 3,1 milióna eur ročne. Dodal však, že ministerka uzavrela ďalšie zmluvy, ktoré zvýšili náklady ministerstva na 4,5 milióna eur.

Raši obviňuje Remišovú z
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

Kritizoval tiež výmeru priestorov, ktorá je podľa neho výrazne vyššia, ako je potrebné. Skonštatoval, že európskym štandardnom v biznis centrách je 10 – 15 štvorcových metrov (m2) na jedného pracovníka, pričom MIRRI má mať pre takmer 900 zamestnancov 22,5 m2 na pracovníka.

Pán Raši, klamať sa nemá, reaguje vicepremiérka

Proces výberu nových priestorov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR bol maximálne transparentný a rezort na tom ušetrí. Remišová tak na sociálnej sieti reagovala na kritiku sťahovania ministerstva zo strany Rašiho.

"Pravda o sťahovaní ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie do novej budovy je taká, že oproti nájomným zmluvám uzatvoreným za Rašiho a Pellegriniho ministerstvo ušetrí v horizonte desaťročného prenájmu viac ako 7,4 milióna eur," skonštatovala Remišová, ktorá k statusu pridala fotografiu, kde nazvala Rašiho klamárom.

 

Pán Raši, klamať sa v slušnej spoločnosti nepatrí! Z pôsobenia Smeru a Hlasu ale vieme, že je to pre nich bežnou...

Posted by Veronika Remišová on Thursday, August 4, 2022

Transparentnosť procesu výberu priestorov bol zaručený aj treťou stranou, uvádza Remišová

Celý proces výberu nových priestorov bol zároveň podľa nej maximálne transparentný, overil a odobril ho Útvar hodnoty za peniaze, pričom do hodnotiacej komisie boli prizvaní aj predstavitelia Nadácie Zastavme korupciu, ktorých hodnotenie bolo pozitívne. "Vďaka tomu MIRRI dosiahlo významnú úsporu pre štátny rozpočet. Sťahovať ministerstvo je iné ako sťahovať malé solárium, štát musí splniť všetky podmienky hospodárnosti a efektívnosti, čo ministerstvo splnilo, a celý materiál schválila vláda," podotkla.

Súčasne dodala, že sťahujú aj dátové centrum. To zo súkromných priestorov presúvajú do priestorov štátnej firmy, kde sa podľa nej šetrí oproti pôvodnému Rašiho riešeniu 40 miliónov eur.

Veronika Remišová
Galéria fotiek (3)
Veronika Remišová
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články