Pondelok, 27. jún 2022. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

S problémami po prekonaní ochorenia COVID-19 sa stretli aj v ústave srdcových a cievnych chorôb

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

KOŠICE – So zdravotnými problémami u pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19 sa stretli aj vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach. Súviseli napríklad so srdcovým svalom. Informoval o tom podpredseda predstavenstva a medicínsky riaditeľ pre nechirurgické odbory VÚSCH Martin Studenčan.


"Mnohí pacienti po tomto ochorení (COVID-19, pozn. TASR) majú následky, ktoré obmedzujú ich fyzickú výkonnosť v dôsledku dychovej nedostatočnosti pre fibrózu pľúc. Zápalové poškodenie myokardu je častou súčasťou infekcie COVID-19, avšak v absolútnej väčšine prípadov prebieha skryte," povedal. Vzácnou komplikáciou boli podľa jeho slov napríklad poruchy prevodu srdcového vzruchu, ktoré si v niekoľkých prípadoch vynútili implantáciu kardiostimulátora.

Archívne video: COVID tu s nami bude natrvalo: TOTO je náš imunitný múr! Vakcíny fungujú, deltu prekonalo viac ako 1,2 milióna Slovákov

Pripomenul, že v tomto roku vo VÚSCH spustili aj prevádzku Centra preventívnej a športovej kardiológie. "Postcovid poškodenie myokardu s prejavmi srdcového zlyhávania sme zatiaľ objavili iba u jedného športovca," spresnil. Prípady náhleho kolapsu či smrti športovcov na ihrisku sa však podľa Studenčana periodicky opakujú nezávisle od pandémie nového koronavírusu a vo väčšine prípadov ide o nepoznané ochorenie srdca. Podľa vedenia VÚSCH kardioústav zvládol pandemické obdobie. Pripomenul, že starostlivosť o akútnych kardiovaskulárnych pacientov poskytovali bez prerušenia počas všetkých doterajších troch vĺn pandémie ochorenia COVID-19.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články