Streda, 18. máj 2022. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Iniciatíva Zvierací ombudsman pripravila návrh zákona: Zákaz predaja pyrotechniky?

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Iniciatíva Zvierací ombudsman pripravila návrh novely zákona aj vládneho nariadenia, ktorým by sa zakázal predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom Slovensku. Návrh predstavila na prvom stretnutí pracovnej skupiny pre ochranu zvierat v utorok (25. 1.) v Národnej rade SR. O zákaze predaja pyrotechniky a návrhu zákona diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií i veterinári. Informovala o tom Katarína Schneiderová z tímu Zvieracieho ombudsmana.


Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1. Jej použitie predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide napríklad o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a rôzne bzučiaky, vysvetľuje Zvierací ombudsman.

"Akákolvek ľudská činnosť, ktorá je vykonávaná len pre zábavu a dokázateľne spôsobuje vážnu fyzickú a psychickú ujmu alebo smrť nielen zvierat, ale aj ľudí, či škody na majetku, nemá opodstatnenie a nemôže byt modernou spoločnosťou akceptovaná," skonštatovala Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Súčasný legislatívny stav je nedostatočný

Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) poukázal, že súčasný legislatívny stav je nedostatočný. Zákaz používania pyrotechniky je síce regulovaný zákonom o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a cez všeobecne záväzné nariadenia miest a obcí, ale dodržiavanie tohto zákazu sa podľa neho nekontroluje dostatočne.

Pyrotechnika ohrozuje aj životné prostredie 

Pyrotechnikou je podľa envirorezortu ohrozené aj životné prostredie. Pri jej používaní je ekosystém zanesený drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartón, plast či drevotrieska. Niektoré sa menia na prachovú chemickú zmes a dopadajú späť na zem. Pri výbuchoch ohňostrojov a inej pyrotechniky sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé častice, napríklad jemné prachové, ktoré sú pri vdýchnutí toxické, upozorňuje.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články