Piatok, 27. máj 2022. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Ústavný súd rozhodol: Najvyšší súd uznesením porušil právo bývalého štátneho tajomníka Radka Kuruca

Radko Kuruc Galéria fotiek (2)
Radko Kuruc
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

KOŠICE - Najvyšší súd (NS) SR uznesením o väzobnom stíhaní z augusta minulého roka porušil základné právo bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca, obvineného z korupcie v rámci policajnej akcie Mýtnik III. Na základe ústavnej sťažnosti Radka Kuruca o tom rozhodol senát Ústavného súdu (ÚS) SR. 


Uznesením NS bolo podľa ÚS "porušené základné právo sťažovateľa nebyť stíhaný a pozbavený osobnej slobody inak ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon". Tretí senát ÚS pod vedením sudcu Roberta Šorla tak rozhodol na neverejnom zasadnutí 21. decembra, pričom zrušil uznesenie NS zo 16. augusta. NS je zároveň povinný nahradiť sťažovateľovi trovy konania v sume 460 eur. Vo zvyšnej časti sťažnosti ÚS nevyhovel.

Obvinený Radko Kuruc
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala a obvinila Radka Kuruca z korupčnej trestnej činnosti 4. augusta. O jeho väzobnom stíhaní rozhodol NS, ktorý zrušil predchádzajúce rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku o jeho prepustení. Z väzby ho prepustili na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 22. októbra, "keďže v jeho prípade pominul dôvod kolúznej väzby". Vyšetrovateľ NAKA obvinil z korupčnej trestnej činnosti v rámci akcie Mýtnik III dovedna osem osôb.

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články