Piatok, 28. január 2022. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Úrad Jána Mikasa nenecháva nič na náhodu: Ohrozuje nás variant Omikron! Slováci, ozvite sa na túto adresu

Mikasov úrad už upozorňuje Slovákov, aby sa im ozvali.Galéria fotiek (2)
Mikasov úrad už upozorňuje Slovákov, aby sa im ozvali.
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, Getty Images

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) si je očividne plne vedomý nebezpečenstva, ktoré sa spája s novým variantom koronavírusu - Omikron. V týchto hodinách preto nenechávajú nič na náhodu a verejnosti radia, že ak sa vracali z oblasti Južnej Afriky, aby sa ozvali na konkrétnu adresu.


archívne video

Rázna výzva pre pricestovaných ľudí

ÚVZ preto rozširuje výzvu pre Slovákov, ktorí sa vracali z cudziny. "Vyzývame ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili Južnú Afriku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na emailovú adresu omikron@uvzsr.sk," poskytla vyhlásenie hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Úrad Jána Mikasa nenecháva
Galéria fotiek (2)
Budova ÚVZ
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

V adrese je potrebné uviesť meno, priezvisko, telefónne číslo a okres, v ktorom sa osoba aktuálne zdržuje. Kontaktovať vás bude príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a určí ďalší postup. "Prosíme, aby ste túto výzvu brali vážne a neodignorovali ju. Osobám, ktoré za posledných 14 dní navštívili vyššie uvedené krajiny a členom ich spoločnej domácnosti dôrazne odporúčame, aby minimalizovali kontakty na minimum, a to bez ohľadu na svoj očkovací status," doplnil úrad.

Pracujú na zmene vo vyhláške

Úrad verejného zdravotníctva SR pracuje na zmene vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach. Z pohľadu domácej izolácie a následného testovania sa v nej stanovia presné podmienky pre osoby prichádzajúce z uvedených krajín.

"Vzhľadom na nový variant omikron prispôsobujeme aj organizáciu sekvenovania vzoriek a rozširujeme kapacity tak, aby všetky pozitívne vzorky od ľudí, ktorí prišli z uvedených krajín boli sekvenované prioritne," zdôrazňuje Mikasov úrad. "Žiadame verejnosť, aby do vydania novej vyhlášky k režimu na hraniciach dodržiavala platné opatrenia po príchode zo zahraničia, ako aj pri pobyte na Slovensku," uzavreli.

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/msz/VIDEO: Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články