Piatok, 3. december 2021. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Presadzujeme zmenu volebného systému, petícia je však krajné riešenie, tvrdí Únia miest Slovenska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
28.10.2021 15:38

BRATISLAVA - Únia miest Slovenska (ÚMS) presadzuje zmenu volebného systému, spustenie petície však považuje za krajné riešenie. Spustená by podľa únie mala byť v prípade, ak nebude vládna koalícia plniť svoj záväzok z programového vyhlásenia. Či ÚMS podporí petíciu za viac volebných obvodov na parlamentné voľby chystanú Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), bude závisieť najmä od jej obsahu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa únie Daniela Piršelová.


V januári 2020 snem ÚMS prijal uznesenie a schválil dokument Dozrel čas na zmeny, ktorý obsahuje všetky požiadavky únie miest v oblasti reformy verejnej správy smerom k centrálnej vláde a politickým stranám. Nechýbajú tam ani návrhy na zmenu volebného systému. Cieľom navrhovaného riešenia ÚMS je zachovať všetky výhody súčasného volebného systému, napraviť jeho nevýhody, a to všetko s minimálnym dosahom na voličov.

"Podstata myšlienky spočíva v zachovaní celoštátneho obvodu, avšak iba na účely spočítania hlasov a rozdelenia mandátov medzi politické strany. Vo všetkých ďalších ohľadoch už systém pracuje s viacerými obvodmi, čo znamená, že politické strany by tu na rozdiel od dneška zostavovali niekoľko, a nie iba jedinú kandidátnu listinu," spresnila únia v dokumente.

Oslovili šéfov koaličných strán

Dokument bol pred voľbami zaslaný politickým stranám a po voľbách v roku 2020 ÚMS oslovila s týmito návrhmi šéfov koaličných politických strán a relevantných členov vlády SR. "Namiesto petície sme uprednostnili a stále uprednostňujeme rokovania a požiadavky na začatie činnosti odbornej komisie, ktorej cieľom má byť podľa programového vyhlásenia vlády SR analýza úpravy volebného systému a zmeny volebných obvodov vo voľbách do Národnej rady SR," vysvetlila Piršelová. ÚMS deklaruje, že jej návrh zachováva výhody súčasného modelu a posilňuje miestnu a regionálnu úroveň pri správe štátu.

ZMOS chystá veľkú petíciu, aby sa na Slovensku nahradil jeden volebný obvod pre parlamentné voľby viacerými volebnými obvodmi. Potvrdil to ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák. Zámerom podľa neho je, aby si občania mohli do parlamentu zvoliť poslancov z regiónov, ktorých poznajú a ktorí dokážu riešiť potreby konkrétnej časti Slovenska.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články