Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

TOTO je vizitka turistov vo Vysokých Tatrách: Potápači vylovili z plies desiatky kíl odpadu

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Roman Hanc

TATRANSKÁ LOMNICA – Potápači spod hladín tatranských plies vylovili v uplynulých mesiacoch celkovo 60 kilogramov odpadu. Ako informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová, väčšinou šlo o neporiadok staršieho dáta, nový pribúda len sporadicky.


Do upratovania vysokohorských jazier sa potápači pustili hneď, ako to dovolili podmienky vo vyšších polohách.

"Počas tohto leta v rámci akcie Čisté vody v oblakoch vyčistili Vyšné a Nižné Wahlenbergovo pleso, Nižné Terianske pleso, Veľké Žabie pleso, Veľké Hincovo pleso, Prostredné aj Veľké Spišské pleso, Modré pleso, Litvorové pleso, Dlhé pleso vo Velickej i Ľadové pleso v Zlomiskovej doline. Na breh vytiahli celkovo 36,5 kilogramu odpadkov, pričom najviac smetí ležalo na dne Ľadového plesa. Váha ukázala, že odtiaľ vylovili desať kilogramov neporiadku,“ uviedla Petránová.

Ďalšie kilá pridali dobrovoľníci počas akcie Čisté vody, ktorá je od roku 1994 súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie. Ten mal síce pre pandémiu ochorenia COVID-19 aj tento rok iba virtuálnu podobu, avšak vysokohorské jazerá potápači vyčistili reálne.

"Na starosť si ich vzal rovno organizačný výbor festivalu, dobrovoľníci sa tentokrát pod ich hladinu zanárali individuálne. K už spomenutým jedenástim plesám v uplynulých dňoch postupne pridali ďalšie štyri – Velické, Popradské, Štrbské a Nové Štrbské pleso. Dokopy urobili 21 ponorov. Na breh vytiahli 23,5 kilogramu odpadu. Najviac neporiadku bolo už tradične v Štrbskom plese, odkiaľ vylovili 13 kilogramov odpadkov. Vo vreciach skončili napríklad fľaše od šampusu, rôzne obaly od potravín i plastové poháre. Medzi úlovkami bol však aj ešte nezhrdzavený račňový gola kľúč či požiarny hák z obdobia monarchie, slúžiaci na vyťahovanie ľadu z plesa," priblížila Petránová.

Nový odpad pribúda len sporadicky

"Síce aj po rokoch čistenia nejaký ten neporiadok v plesách stále nachádzame, veľmi nás teší skutočnosť, že je predovšetkým zo staršieho obdobia. Nový pribúda len sporadicky, väčšinou nechtiac. Pri troche nepozornosti sfúkne napríklad odpadky alebo aj odevné súčiastky vietor i do plesa, alebo spadnú horolezcom zo stien, či ich tam so sebou prinesie lavína,“ povedal Pavol Kráľ zo Štátnych lesov TANAP-u, ktorý je zároveň aj potápačom a dlhoročným koordinátorom akcie Čisté vody.

Odpad všetkého druhu

Za takmer tri desaťročia sa na brehu tatranských plies ocitlo všeličo, dokonca aj nevybuchnutý odistený granát či črepiny z vybuchnutej leteckej bomby. Kuriozitou bol napríklad tomahavk z nakrúcania filmu Náčelník Veľký Had, ktorý nakrúcali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na Štrbskom plese. Celkové množstvo odpadu, ktorý doteraz vytiahli z plies, sa po uplynulom utorku vyšplhalo na 7088 kilogramov.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články