Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

FOTO Neuveríte, čo potápači vytiahli z Draždiaka: Bolo to v ňom už od čias výstavby sídliska

Zdroj: MČ Petržalka
26.09.2021 13:18

BRATISLAVA - Tento týždeň sa tak, ako každý rok, konalo veľké čistenie Draždiaka v bratislavskej Petržalke. Potápači z neho vytiahli veľké množstvo odpadu rôznej veľkosti a druhu, čo svedčí o tom, že ľudia sa stále nepoučili a jazero využívajú aj ako smetný kôš.


Jazero Draždiak vzniklo na začiatku 80. rokov po ťažbe štrku. Odvtedy ho miestni obyvatelia s obľubou využívajú ako prírodné kúpalisko. Bohužiaľ si ho však mnohí mýlia s odpadovým košom, o čom svedčí jeho každoročné čistenie. To tohtoročné opäť odhalilo vo vodách jazera množstvo odpadu. Potápači najprv označili potenciálne nebezpečné predmety prostredníctvom bójok. Menší odpad vyťahovali z vody manuálne, ten väčší pomocou lán a osobného vozidla. 

FOTO Neuveríte, čo potápači
Zdroj: MČ Petržalka

FOTO Neuveríte, čo potápači
Zdroj: MČ Petržalka

Tak ako po minulé roky sa na dne jazera nachádzal prevažne menší komunálny odpad, najmä sklenené črepiny, fľaše, plasty, rôzne rybárske náčinie vrátane nebezpečných silónov či háčikov. Odpad bol pokrytý ostrými ulitami, ktoré predstavujú pre kúpajúcich sa nebezpečenstvo v podobe rezných poranení končatín. Kurióznym nálezom však bola zhruba desať metrov dlhá tyč, ktorá ležala na dne zrejme ešte od čias výstavby sídliska. 

FOTO Neuveríte, čo potápači
Zdroj: MČ Petržalka

FOTO Neuveríte, čo potápači
Zdroj: MČ Petržalka

Odpadu bolo síce o niečo menej ako v minulých rokoch, no i tak je v tomto smere ešte stále čo zlepšovať. Z Draždiaka boli vybraté všetky rizikové predmety a návštevníci tak môžu bezstarostne využívať jazero na rekreáciu a kúpanie, v tomto ročnom období už skôr len na otužovanie. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články