Sobota, 18. september 2021. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Katolíci slávia sviatok Sedembolestnej Panny Márie: Tentokrát aj s pápežom

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer/Katarína Vavrová/Erika Ďurčová
15.09.2021 06:24

BRATISLAVA - Katolíci na celom Slovensku slávia v stredu sviatok Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Tento deň je v SR aj dňom pracovného pokoja.


Sviatok je v liturgickom kalendári zaznamenaný ako záväzná spomienka. Len na Slovensku ako v jedinej krajine na svete je ustanovený za slávnosť. Vyplýva to z dávnej tradície uctievania Matky Božej, najmä Sedembolestnej Panny Márie, ku ktorej sa veriaci na Slovensku po stáročia utiekali najmä v ťažkých časoch.

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer/Katarína Vavrová/Erika Ďurčová

Tradičnou súčasťou sviatku je aj národná púť v Šaštíne. Tento rok sa na svätej omši na otvorenom priestranstve pri Národnej Svätyni v Šaštíne zúčastní aj Svätý Otec František, pričom pôjde o jeho zavŕšenie apoštolskej cesty na Slovensku. Po nej sa presunie na letisko do Bratislavy a odletí do Vatikánu. Veriaci si počas tohto dňa pripomínajú sedem bolestí Matky Božej, a to Simeonovo proroctvo o osude jej syna v jeruzalemskom chráme na 40. deň po narodení Božieho syna, útek Márie a Jozefa s malým Ježiškom do Egypta pred kráľom Herodesom, hľadanie 12-ročného Ježiša v chráme v Jeruzaleme, stretnutie Márie so synom na krížovej ceste. Piatou bolesťou bol pohľad Márie na pribíjanie a zomieranie Ježiša na kríži, šiestou bolo prijatie mŕtveho Ježiša do matkinho náručia a siedmou uloženie Ježiša do hrobu.

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer/Katarína Vavrová/Erika Ďurčová

Symbolom, prostredníctvom ktorého slovenskí veriaci vyjadrujú úctu Sedembolestnej Panne Márii, sa stala šaštínska pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii nadobudla na Slovensku takú intenzitu, že pápež Pius XI. pri príležitosti 200. výročia ustanovenia sviatku Sedembolestnej za celocirkevný sviatok (v roku 1722) vydal úradný dokument o vyhlásení Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska, ako i Slovákov žijúcich v zahraničí.

V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil slovenskú národnú svätyňu v Šaštíne za baziliku (basilica minor). Šaštínsky chrám sa tak stal prvou bazilikou na Slovensku.


Galéria

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie Sviatok Sedembolestnej Panny Márie Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články