Pondelok, 27. september 2021. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Diplomatická roztržka: Korčok je rozčarovaný! Žiadam najvyšších predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali SR

Zdroj: TASR - Jakub Kotian
04.08.2021 12:29

BRATISLAVA - Spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou Maďarska o dobré bilaterálne vzťahy so Slovenskom. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).


Poukázal pritom na tohtotýždňovú účasť a vyjadrenia maďarského predsedu parlamentu Lászloa Kövéra na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Som rozčarovaný

"Som rozčarovaný z toho, že z Budapešti neustále počúvame na našu adresu odkazy a poučenia týkajúce sa spoločnej histórie. Rozhodne však odmietam to, že druhý najvyšší predstaviteľ Maďarska má potrebu prísť prezentovať svoje videnie histórie priamo na Slovensko," vyhlásil Korčok.

Pripomenul, že aj oficiálni predstavitelia SR majú možnosť prezentovať postoj Slovenska k minulosti vrátane historickej úlohy Maďarska. "Napriek tomu to nerobíme, a už vôbec nie na podujatiach na území Maďarska. Nerobíme to z rešpektu voči Maďarsku, ale aj preto, lebo povojnové usporiadanie je raz a navždy uzavretá téma a naše vzťahy chceme orientovať na súčasnosť a budúcnosť. Jej súčasťou je aj dnešný zmier s našimi spoluobčanmi maďarskej národnostnej menšiny," pripomenul šéf rezortu diplomacie.  

Minister preto požiadal maďarských predstaviteľov, aby "vážili slová, tento zmier nenarúšali a rešpektovali Slovenskú republiku ako rovnocenného partnera".

Kollár stojí za Korčokom

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár vyjadril podporu ministrovi zahraničných vecí, ktorý dnes apeloval na zachovanie dobrých bilaterálnych vzťahov s Maďarskom. "Zahraničnú politiku máme jednotnú, a preto ja, ako predseda parlamentu, aj celé hnutie SME RODINA stojíme za dnešným vyjadrením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí," uviedol Boris Kollár. 

Predseda NR SR tak vyjadril znepokojenie nad tým, že sa zo strany najvyšších maďarských predstaviteľov otvárajú historické témy, ktoré sú už dávno uzatvorené. Rovnako negatívne vníma aj vyjadreniapredsedu parlamentu LászlóaKövera  na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021. "Bol by som veľmi rád, ak by sa maďarská strana v týchto témach riadila zdržanlivosťou, tak ako aj Slovenská republika. Maďarsko je naším strategickým partnerom, vzájomný rešpekt a úcta je nevyhnutná na udržiavanie dobrých vzťahov našich krajín," dodáva Boris Kollár. 
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články