Streda, 1. december 2021. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

MIMORIADNE Ústavný súd pozastavil platnosť vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach: Reakcia ÚVZ

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: FB/Polícia SR, TASR/AP/Jean-Francois Badias, Getty Images
14.07.2021 17:05

KOŠICE/BRATISLAVA – Ústavný súd (ÚS) SR v utorok (13. 7.) pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 9. júla stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.


O samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať. ÚS zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semaforu na zelené, červené a čierne. Návrh podalo 31 opozičných poslancov. Vláda by mala v najbližších dňoch teda pravidlá upraviť. 


Politici reagujú na rozhodnutie ÚS: Režim na hraniciach sa zrejme zmení! Tieto veci sme si nemohli dovoliť


Aktuálna vyhláška je pozastavená

Ústavný súd návrh prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu. "Ústavný súd pozastavuje účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 226/2021 V. v., ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 2. júla 2021 (...), ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 226/2021 V. v. SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 8. júla 2021," uviedol Ústavný súd.

VIDEO Podľa Sulíka to bolo príliš veľké obmedzovanie pohybu

Ústavný súd zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ SR z júna tohto roka. Platnosť bude závisieť od toho, kedy vyjde v zbierke zákonov. Kedy presne rozhodnutie vyjde, známe nie je. "Tí, ktorí odcestovali, sa nemusia báť," uviedol minister zdravotníctva na adresu dovolenkárov, ktorí vycestovali. 

Vyhláška ÚVZ reagovala na vládnu aktualizáciu cestovného semafora. Pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným ukončením skôr s negatívnym RT-PCR testom. Karanténu okrem očkovaných vyňala napríklad pre osoby od 12 do 18 rokov veku, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemal povinnú karanténu. Netýkala sa ani ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov, povolaní, ktoré mali výnimku aj predtým, či prechádzajúcich, ako posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel či pracovníci pohrebnej služby. Pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, určila do 1. septembra iný režim. Karanténa sa na nich nevzťahovala, ak mali potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní.

ÚVZ rešpektuje rozhodnutie ÚS, rokuje o ďalšom postupe

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý pozastavil účinnosť vyhlášky úradu z 9. júla. O ďalšom postupe sa rokuje, verejnosť bude o nastavení podmienok na hraniciach informovaná. Do zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov platí podľa úradu režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky.

"V súčasnosti sa rokuje o ďalšom postupe. Rozumieme naliehavosti situácie a o výsledku a následnom nastavení podmienok na hraniciach bude verejnosť okamžite informovaná," skonštatovala v stanovisku hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Hovorkyňa zdôraznila, že zatiaľ stále platí režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky ÚVZ, a to do momentu zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov. "Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek. Osoby, ktoré majú stanovený termín na PCR testovanie, by ho mali využiť," doplnila.

Júlová vyhláška stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Vyhlášku napadol na Ústavnom súde Smer-SD. ÚS prijal návrh 31 opozičných poslancov parlamentu na ďalšie konanie v celom rozsahu, o samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať.

Polícia pokračuje vo vykonávaní kontrol

Polícia upozorňuje na fakt, že na hraničných priechodoch aj naďalej pokračuje vo vykonávaní kontroly dodržiavania opatrení podľa aktuálne účinnej vyhlášky úradu verejného zdravotníctva a rovnako stále platí povinnosť registrácia do systému e-hranica.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články