Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Politici si pripomínajú odkaz a význam príchodu svätých Cyrila a Metoda

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
05.07.2021 16:30

BRATISLAVA - Politici si na sociálnej sieti pripomínajú Sviatok svätého Cyrila a Metoda. Zhodujú sa na dôležitosti ich príchodu na Veľkú Moravu, ako aj na sile ich odkazu pre súčasnosť. Podľa hnutia Sme rodina si solúnskych bratov pripomíname ako tých, ktorí stáli pri kultúrnom a náboženskom zrode nášho národa. Expremiér a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini je zas presvedčený, že ak chce Slovensko v globalizovanom svete uspieť, musí stáť na kultúrno-etickom odkaze týchto dvoch osobností.


"Dnes slávime sviatok dvoch bratov, ktorí urobili pre náš národ významné a dôležité kroky, ktoré formovali našu kultúru, kresťanstvo a jazyk," uviedlo hnutie Sme rodina na sociálnej sieti. Podčiarklo, že vždy podporovalo a podporuje naše tradície a sviatky. Hovorí o odkaze ďalším generáciám, aby nezabudli, kto a prečo vytváral naše národné hodnoty.

Poslankyňa NR SR Mária Šofranko (OĽANO) hovorí o dvojnásobnom sviatku. "My Slováci oslavujeme narodeniny ako národ a ako kresťania oslavujeme narodeniny nás kresťanov. Sviatok svätých slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda je pre nás výzvou aktívne prispievať k tomu, aby sme aj my mohli smelo povedať: 'Sme hrdí na náš národ a vieme, prečo sme naň hrdí!'" uviedla.

"Z odkazu svätých Cyrila a Metoda sú pre mňa najsilnejšie konať dobro, prekonávať egoizmus a nízke vášne, čeliť výzvam, ktoré sú pred nami, aj keď sú ťažké," uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Príbeh solúnskych bratov, ktorí pred 12 storočiami priniesli našim predkom písmo a jazyk, aby lepšie rozumeli kresťanstvu, považuje aj dnes za inšpiráciu. Podľa Remišovej hovorí o tom, že nie sme v Európe osamotení, že diplomacia funguje a pomáha porozumeniu medzi národmi a tiež že vzdelanie je základom úspechu, a dokonca aj prežitia kultúry národa.

Pellegrini skonštatoval, že duchovný odkaz Cyrila a Metoda nás sprevádza aj v súčasnosti. Ich príchod na naše územie označil za kultúrno-politický prelom v historickom vývoji starých Slovanov. "Svojou vzdelanosťou, nebývalou diplomatickou obratnosťou a poznaním mocenských reálií vtedajšieho sveta vytvorili pre vtedajšie politické elity duchovný priestor na rozvoj. Musíme si ctiť, že na naše územie nepriniesli len vieru, ale aj vzdelanosť, a tým nás zaradili medzi moderné spoločnosti vtedajšieho sveta," podčiarkol s tým, že príkladom je aj ich nezlomná viera vo vlastné poslanie i to, že napriek rôznym okolnostiam nezišli z cesty, ktorej verili.

Podobne to vníma Smer-SD, podľa ktorého je dnešná doba pretkaná silným vplyvom kultúry Západu, ktorý tlačí štáty k opúšťaniu vlastných tradícií a preberaniu bezduchej kultúry konzumu. Líder strany Robert Fico hovorí o nevyhnutnom pripomínaní si našich civilizačných koreňov. Strana sa už počas víkendu zúčastnila pri príležitosti Sviatku svätého Cyrila a Metoda na púti v Branči pri Nitre. Vysoká účasť na podujatí podľa Fica ukazuje, že dôstojné pripomínanie si civilizačných koreňov je pre Slovensko nevyhnutné a z roka na rok aktuálnejšie.

O skúške, či Európa ustojí zápas o zachovanie si národnej i kresťanskej identity, hovorí aj predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský. Práve svätí Cyril a Metod podľa neho pripomínajú našu národnú i kresťanskú identitu. "Do dedičstva sme dostali dar vlastnej kultúry a štátnosti a je našou povinnosťou brániť ich. Nevzdávajme sa kresťanských hodnôt, na ktorých vznikla Európa a v jej srdci na nich roky stojí naše Slovensko. Veďme dialóg v slobode a s úctou voči rôznym pohľadom, ale pamätajme na to, odkiaľ sme vzišli a kam chceme dôjsť," apeluje. V Európskej únii sa podľa neho Slovensko nikdy nesmie zriecť výlučných kompetencií v otázkach, kde môžeme byť samostatní, vrátane kultúrnych, etických otázok či vzdelávania.

"Svätý Cyril a svätý Metod sú patrónmi Európy, ktorých misia patrí k najvýznamnejším v ranokresťanskej Európe," uviedol predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články