Sobota, 12. jún 2021. Meniny má Zlatko, zajtra Anton.

Unikátne VIDEO zatmenia Slnka v Bratislave: Slovákom sa naskytol jedinečný pohlaď!

Vo štvrtok bolo možné na Slovensku pozorovať čiastočné zatmenie Slnka
Vo štvrtok bolo možné na Slovensku pozorovať čiastočné zatmenie Slnka
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
10.06.2021 22:00

Bratislava – Slovákom sa dnes napoludnie naskytol pohľad na výnimočný úkaz, ktorý tu nebol šesť rokov. Reč je o čiastočnom zatmení Slnka, kedy sa v tieni ocitli štyri percentá z plochy slnečného disku. Pozrite si pútavé video zábery i fotografie zachytávajúce dnešné nebeské divadlo.


Ako ešte v úvode júna spomenula Astronomická tlačová agentúra (ATA), šlo o najvyššie položené slnečné zatmenie, ktoré bolo možné pozorovať z územia Česka a Slovenska až do roku 2179.

Vo štvrtok bolo možné
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Nebeský úkaz sa v hlavnom meste začal približne o 11. hodine a 55. minúte, maximálna fáza nastala o 12.41, a o 13.29 bol koniec úkazu. V rámci Slovenska mohli nastať niekoľkominútové posuny. Celé zatmenie je vidno na videu.

ATA ešte v úvode júna avizovala, že daným úkazom sa začína pomerne bohaté obdobie na slnečné zatmenia viditeľné v Česku i na Slovensku v nasledujúcich desiatich rokoch.

Vo štvrtok bolo možné
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Do roku 2030 sa podľa ATA dočkáme ešte ďalších šiestich čiastočných zatmení, pričom najvýraznejšie bude v auguste 2026. „Ďalšie najbližšie zatmenie sa odohrá už na budúci rok 25. októbra 2022 a Slnko pri ňom bude z územia Česka i Slovenska zakryté až z 50 percent,“ doplnila agentúra.


Galéria

Vo štvrtok bolo možné Vo štvrtok bolo možné Vo štvrtok bolo možné

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články