Utorok, 15. jún 2021. Meniny má Vít, zajtra Blanka.

Najnovší PRIESKUM sa venuje aj často skloňovanej koalícii: Dokázali by sa spojiť títo traja? Respondenti majú jasno

Je koalícia Hlas-SD, SaS a PS reálna?
Je koalícia Hlas-SD, SaS a PS reálna?
Zdroj: Topky/Jan Zemiar, Vlado Anjel, Actly
10.06.2021 12:00

BRATISLAVA - V poslednom prieskume agentúre Actly sme venovali predovšetkým pozornosť aktuálnym preferenciám jednotlivých politických strán, no je tu ešte viac bodov, ktoré boli s respondentami rozoberané. Rozoberala sa napríklad aj ostro diskutovaná hypotetická koalícia Hlas-SD, SaS a Progresívne Slovensko.


Dáta sa zbierali od 1. do 6. júna 2021 na vzorke 1002 respondentov. Na slovenskej politickej scéne sa podľa agentúry Actly stále viac skloňujú predčasné parlamentné voľby a aj možná trojkoalícia, ktorej členmi by mala byť strany Hlas-SD, SaS a Progresívne Slovensko.

Najnovší PRIESKUM sa venuje
Zdroj: Actly

"Plán trojkoalície Hlas-SD, SaS a Progresívne Slovensko má väčšinovú podporu iba v radoch voličov strany Hlas-SD. O niečo viac než polovica voličov ďalších možných členov tejto koalície ju nepodporuje. S najsilnejším odporom sa uvedená trojkoalícia stretáva medzi voličmi OĽANO. Tí zároveň relatívne najčastejšie neveria na predčasné voľby," píše Actly.

Najnovší PRIESKUM sa venuje
Zdroj: Actly

Predčasné voľby a referendum

Bola tu tiež otázka ohľadom skrátenia volebného obdobia pomocou referenda. Názor na legitimitu referenda o skrátení volebného obdobia parlamentu je podľa výsledkov a záverov Actly v slovenskej spoločnosti jednoznačný: sedem z desiatich ho považuje za oprávnené, z toho väčšina to vidí ako jednoznačné. V skupine tých, ktorí majú na túto otázku jasný názor, považuje toto právo občanov za jednoznačné 53%, s menšou istotou sa k tomuto názoru prikláňa ďalšia štvrtina.

Najnovší PRIESKUM sa venuje
Zdroj: Actly

"Názor, že občania majú právo referendom skrátiť volebné obdobie, prevláda medzi voličmi všetkých strán. Rozdiely v tom, ako silno je zastúpený, sú však veľmi veľké. V opozičných stranách ho zdieľa od 88% voličov Hlasu-SD po 98% voličov Republiky. Z ostatných strán je najviac zastúpený v SaS (77%), najmenej v OĽANO (51%)," konštatuje závery Actly.

Najnovší PRIESKUM sa venuje
Zdroj: Actly


Galéria

Je koalícia Hlas-SD, SaS

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články