Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Dráma v parlamente: VIDEO Poslanec napadol Matoviča, minister dostal studenú sprchu

Miroslav Suja a Igor Matovič
Miroslav Suja a Igor Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar, SITA/Branislav Bibel
27.05.2021 23:59

BRATISLAVA – Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) vykázal z rokovacej sály poslanca Miroslava Suju (nezaradený). Ten pred svojím vystúpením v rozprave k novele štátneho rozpočtu oblial vodou ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) po slovnej roztržke.


Grendel sa odvolal na zákon o rokovacom poriadku. "Takúto studenú sprchu dávate všetkým občanom SR," vyhlásil Suja po tom, ako vylial na ministra financií pohár vody. Plénom sa tiež ozývali slová ako "špinavec" či "farizej".

Poslanec Miroslav Suja neskôr video z celého incidentu publikoval aj na sociálnej sieti.

Následne Grendel prerušil schôdzu, potom oznámil, že Suju vykazuje zo sály. "Považujem za krajne neprijateľné prejavy akýchkoľvek fyzických útokov v pléne národnej rady. Dávame istý príklad ľuďom, ktorí nás sledujú a tento príklad považujem za neprijateľný," komentoval Grendel.

Podľa zákon o rokovacom poriadku predsedajúci vyzve zachovať poriadok poslanca, ktorý svojimi prejavmi alebo činmi v rokovacej sále prekročil hranice slušnosti alebo ktorý svojím konaním narúša priebeh rokovania. "Ak výzva na zachovanie poriadku nevedie u poslanca k náprave, predsedajúci vykáže poslanca z rokovacej sály až do skončenia rokovania v tom istom rokovacom dni," citoval Grendel s tým, že už raz Suju napomenul.

Gábor Grendel a Juraj
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Grendel zároveň skonštatoval, že ak poslanec opakovane narúša svojimi prejavmi poriadok na schôdzi NR SR, predseda parlamentu podá návrh na začatie disciplinárneho konania. Poslanec podlieha disciplinárnej právomoci NR SR za narušenie poriadku na schôdzi. Ak mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec narušil poriadok na schôdzi, odporučí parlamentu, aby mu uložil pokutu až do výšky 2000 eur.

Poslankyňa OĽANO Eva Horváthová v procedurálnom návrhu vyzvala Suju, aby sa ospravedlnil ministrovi, pretože si myslí, že takéto prejavy na pôdu NR SR nepatria. Ospravedlniť sa má podľa nej aj smerom k poslancom, ktorých sa to dotklo.

Poslanci sa zídu až ráno, proti nočnému rokovaniu bola SaS

Poslanci Národnej rady (NR) SR budú v rokovaní o novele štátneho rozpočtu a o ďalších bodoch programu rokovať až v piatok (28. 5.) ráno. A to aj napriek tomu, že si len chvíľu pred prerušením schôdze odsúhlasili nočné rokovanie. Parlament totiž musí počkať na stanovisko finančného výboru k rozpočtu. Ten však jeho predseda Marián Viskupič (SaS) zvolal až na piatok ráno na 8.30 h. 

Dráma v parlamente: VIDEO
Zdroj: SITA/Martin Medňanský

Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po večernom poslaneckom grémiu predložil procedurálny návrh, aby sa v rokovaní pokračovalo aj po polnoci, teda až do úplného prerokovania rozpočtu aj všetkých zvyšných bodov májovej schôdze. Plénum tento návrh odsúhlasilo. Proti bola ale koaličná SaS.

Dráma v parlamente: VIDEO
Zdroj: Topky - Maarty

Po schválení procedurálneho návrhu Kollár prerušil rokovanie, aby sa mohli zísť výbory. Podľa rokovacieho poriadku parlamentu totiž výbory nesmú rokovať v čase prebiehajúcej schôdze. Parlamentné výbory mali diskutovať o štátnom rozpočte, ktorý večer posunuli poslanci do druhého čítania a o ktorom rokujú v zrýchlenom režime.  

Viskupič ale v pléne oznámil, že finančný výbor zvoláva až na ráno. "Výbor zvolávam zajtra o 8.30 h s tým, že 3,5 miliardy eur je tak veľká suma, že odmietame o nej rokovať v noci na výbore a takisto v noci v pléne,“ povedal. Kollár následne potvrdil, že bez Viskupičovho výboru rokovať nemôžu. A tak sa poslanci napokon miesto nočného rokovania zídu až ráno.


Galéria

Miroslav Suja a Igor Gábor Grendel a Juraj

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Facebook/Miroslav Suja - Poslanec NR SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články