Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Budaj dvíha varovný prst nad nešťastím v Rudne nad Hronom: Rezort vyhodnocuje príčiny povodne

Ján BudajGaléria fotiek (1)
Ján Budaj
Zdroj: Topky/ Vlado Anjel

BRATISLAVA - Nešťastie v Rudne nad Hronom je varovným prstom, skonštatoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Volá po integrovanom prístupe pri riešení územia. Rezort podľa neho v súčasnosti vyhodnocuje príčiny povodne, ktorá obec zasiahla.


"V mnohých oblastiach doplácame na to, že ministerstvo nemá žiadnu reálnu kontrolu nad činnosťou samospráv a okresných úradov," povedal Budaj. Podotkol, že ministerstvo v prípade Rudna opakovane upozorňovalo Okresný úrad v Žarnovici na stav hrádze, avšak bez väčšej odozvy. Ako tiež doplnil, časť domov bola pravdepodobne postavená v rozpore s legislatívou v záplavových územiach. Rezort skúma aj stav tunajších lesov. Prípadnú osobnú zodpovednosť preveruje policajné vyšetrovanie.

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča v súvislosti s tragédiou v Rudne apeluje na obce, aby zodpovedne pristupovali k územnému plánovaniu. Avizoval tiež legislatívne opatrenia. Predpokladá, že vodná stavba v Rudne nebude obnovená. Pripustil, že v minulosti bolo chybou zveriť veľké vodné stavby miestnym samosprávam, ktoré na ich správu nemajú materiálne ani odborné kapacity. Deklaroval, že vodné stavby vo vlastníctve Vodohospodárskej výstavby a Slovenského vodohospodárskeho podniku sú bezpečné.  

Obec Rudno nad Hronom začiatkom týždňa zaplavila voda

Generálny riaditeľ sekcie vôd MŽP Roman Havlíček informoval o príprave evidencie vodozádržných opatrení 2011 až 2012 v rámci programu revitalizácie krajiny. Následne sa má vyhodnocovať ich stav a prijať konkrétne opatrenia.

Pripravuje sa nová vodná politika 

Pracuje sa tiež na koncepcii novej vodnej politiky. "Najväčší dôraz kladieme na prevenciu. Na prvom mieste máme integrovaný prístup k územiu, to znamená, že všetky subjekty, ktoré hospodária v krajine, budú musieť urobiť opatrenia, ktoré spomalia odchod zrážkovej vody, znížia povodňové prietoky, a teda znížia riziko takýchto udalostí," načrtol Havlíček. Zdôraznil potrebu spolupráce s poľnohospodármi, podnikmi či obcami.  

Riaditeľ úseku technicko-bezpečnostného dohľadu Vodohospodárskej výstavby Andrej Kasana hovorí, že z celkového počtu 1146 vodných stavieb evidujú vyše sto, ktoré nedodržiavajú legislatívne ustanovenia. Niektoré sú vedené ako nedostavané. Práve preto pristúpia k spomínaným kontrolám.

Obec Rudno nad Hronom v pondelok (17. 5.) zasiahla po pretrhnutí hrádze povodeň, pri ktorej zomrel starší muž, bývalý starosta obce. Voda spôsobila tiež výrazné materiálne škody.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/VIDEO: TASR/Ján Krošlák Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články