Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Heger vo Viedni diskutoval s Kurzom: Hovorili o opatreniach na hraniciach i jadrovej energii

Eduard Heger pracovne navštívil Rakúsko
Eduard Heger pracovne navštívil Rakúsko
Zdroj: SITA/AP Photo/Lisa Leutner
včera o 15:34

BRATISLAVA - Hospodárska spolupráca medzi Rakúskom a Slovenskom, opatrenia na hraniciach a jadrová energia - aj o tom v utorok vo Viedni diskutovali slovenský premiér Eduard Heger a rakúsky kancelár Sebastian Kurz.


Pre SR je podľa Hegera dôležité budovanie dobrých priateľských vzťahov so susednými krajinami. "Som presvedčený, že Sebastian Kurz si tento rok nájde čas na návštevu Slovenska," uviedol Heger na Twitteri po spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom. Pre SR je podľa neho dôležitý rozvoj spolupráce v rámci Slavkovského formátu s Českom a Rakúskom, ktorý má význam aj v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2.

Eduard Heger pracovne navštívil
Zdroj: SITA/AP Photo/Lisa Leutner

Premiéri sa venovali téme kontrol na hraniciach medzi SR a Rakúskom, kadiaľ denne prechádza do Rakúska veľa pendlerov. Heger pripomenul zlepšenie pandemickej situácie a uvoľnenie niektorých opatrení. Pendlerom od pondelka stačí preukázať sa testom nie starším ako sedem dní namiesto doterajšieho testu vykonaného najneskôr 72 hodín pred cestou. Heger takisto zdôraznil význam digitálnych zelených preukazov, tzv. COVID pasov.

Kurz na Twitteri uviedol, že Rakúsko a SR budú aj naďalej úzko spolupracovať v boji proti pandémii COVID-19 a budú sa zvlášť zameriavať na zelené pasy. SR chce podľa Hegera s Rakúskom spolupracovať aj pri rozvoji štruktúry na území SR v súvislosti s inovatívnym hospodárstvom.

Eduard Heger pracovne navštívil
Zdroj: SITA/AP Photo/Lisa Leutner

Premiéri sa venovali tiež téme jadrovej energie. Heger pripomenul, že pre SR je dôležitým zdrojom energie. Občanov Rakúska by však chcel uistiť, že Slovensko si uvedomuje, že táto téma je citlivá a dodržiavanie medzinárodných štandardov je pre SR prioritou.

Slovenský premiér sa vo Viedni zároveň stretol s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom, s ktorým hovoril o plánoch obnovy. "Obe krajiny čaká o chvíľu náročný proces ich realizácie. Vzájomná výmena skúseností nás môže posunúť v tejto úlohe len dopredu," napísal Heger.

Návštevu rakúskej metropoly premiér podľa vlastných slov využil aj na uctenie si pamiatky obetí teroristického útoku vo Viedni z vlaňajšieho novembra, ktorý si vyžiadal štyri životy. "Boj proti extrémizmu je ďalšia z oblastí, ktoré vyžadujú medzinárodnú spoluprácu," uzavrel Heger.

SR a Rakúsko musia rozvíjať potenciál vzájomnej spolupráce

Je dôležité, aby Slovensko a Rakúsko naďalej rozvíjali potenciál svojej vzájomnej spolupráce. V utorok to po návšteve vo Viedni napísal na Facebooku slovenský premiér Eduard Heger. Rakúsko je podľa Hegera "spoľahlivý sused", s ktorým má Slovensko "spoločnú históriu", ako aj "dobré bilaterálne vzťahy na úrovni vlád, firiem i občanov".


Galéria

Eduard Heger pracovne navštívil Eduard Heger pracovne navštívil Eduard Heger pracovne navštívil

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články