Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

Najvyšší súd rozhodol: Alena Zsuzsová zostáva vo väzbe do 3. novembra

Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.
Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.
Zdroj: TASR
25.03.2021 10:40

BRATISLAVA - Alena Zsuzsová obvinená v kauze prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho zostáva vo väzbe do 3. novembra tohto roku. Rozhodol o tom v stredu Najvyšší súd SR na svojom neverejnom zasadnutí. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát sa stotožnil s názorom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, zo 16. marca.


"Senát 1T NS SR potvrdil rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhodol o predĺžení lehoty trvania väzby u obvinenej Aleny Zs. do 3. novembra 2021. Obvinená je vo väzbe z dôvodov útekovej, kolúznej a preventívnej väzby," objasnila hovorkyňa.

"Minimálne neexistuje dôvod kolúznej väzby. Zároveň nie je logické, že by pokračovala v trestnej činnosti, teda nie je ani dôvod preventívnej väzby," zareagoval na rozhodnutie NS SR obhajca obvinenej Štefan Neszméry. Rozhodnutie odvolacieho súdu k dispozícii ešte nemá.

Alena Zsuzsová je obvinená z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. Bola obžalovaná aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. ŠTS ju minulý rok ju jeseň spod obžaloby oslobodil, rozsudok však stále nie je právoplatný. Rovnako nie je právoplatný ani 21-ročný trest, ktorý jej vlani vymeral súd v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, kde mala vystupovať ako sprostredkovateľka.

Z prípravy vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica ju obvinili v auguste 2019 a okrem nej aj Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy mala prísť na jeseň 2017 a prijať ju mala práve Zsuzsová. Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho motívom pripravovaných vrážd mala byť ich práca.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články