Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

KORONAVÍRUS Seniori a chronicky chorí sa majú očkovať vakcínami Pfizeru a Moderny

Vakcíny od spoločností Pfizer, AstraZeneca a Moderna
Vakcíny od spoločností Pfizer, AstraZeneca a Moderna
Zdroj: TASR/AP Photo/Charlie Riedel, Liselotte Sabroe, Boris Roessler
01.03.2021 17:07

BRATISLAVA - Seniori a chronicky chorí sú prioritou Národnej očkovacej stratégie na Slovensku. Musia sa však očkovať vakcínami od firiem Pfizer a Moderna, ktorých je aktuálne nedostatok nielen na Slovensku, ale aj vo všetkých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Všetky dostupné vakcíny sú na Slovensku momentálne určené iba pre tieto vekové kategórie. V reakcii na výzvu predsedníčky koaličnej strany Za ľudí Veroniky Remišovej to povedala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.


Remišová v pondelok oznámila, že kontaktovala konzílium odborníkov s cieľom zmeny vakcinačnej stratégie na Slovensku. Povedala, že pri očkovaní by sa mala uprednostniť najohrozenejšia skupina, teda starší a chorí, keďže podľa nej je najväčšie riziko, že práve tieto osoby skončia v nemocniciach. Poukázala na novú vyhlášku stanovujúcu prioritné skupiny očkovania, podľa ktorých sa môžu prednostne očkovať desaťtisíce mladých ľudí.

Eliášová vysvetlila, že priorizovanie nižších vekových skupín je spôsobené potrebou očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá zatiaľ nemá na základe údajov z registrácie Európskej liekovej agentúry (EMA) dostatočné údaje o účinnosti a bezpečnosti u ľudí nad 55 rokov, a preto ňou podobne, ako aj ďalšie členské štáty EÚ, vyššie vekové kategórie neočkujeme.

"Slovenská vláda robí maximum pre to, aby zabezpečila vakcíny aj nad rámec kontraktov, ktoré uzavrela s Európskou komisiou a zabezpečila tak občanom Slovenska čo najrýchlejšiu možnosť byť zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19," povedala s tým, že očkovanie občanov vakcínou od spoločnosti AstraZeneca je podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva priorizované tak, aby sa eliminovalo šírenie nákazy najmä u rizikových občanov.

Zdôraznila, že na Slovensku sa očkuje postupne a každý občan, ktorý sa chce zaočkovať, sa k vakcíne aj dostane. "Naším cieľom je zaočkovať na Slovensku minimálne 3,3 milióna ľudí, vtedy bude následne účinná kolektívna imunita," dodala Eliášová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články