Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

KORONAVÍRUS ZMOS žiada vládu, aby do testovania zaviedla zrozumiteľný a udržateľný systém

Predseda ZMOS Branislav Tréger
Predseda ZMOS Branislav Tréger
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
08.02.2021 15:19

BRATISLAVA - Združenie miest a obcí Slovenska vyzýva vládu SR, aby do testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 zaviedla zrozumiteľný systém manažovania. Nahradiť by mal dlhodobé suplovanie zdravotníckych úkonov. Podľa združenia sa samosprávy venujú čoraz viac tejto aktivite, ktorú vnímajú ako prevenciu zdravia a zamedzenie šírenia ochorenia, avšak na úkor ďalších svojich kompetencií.


Združenie poukazuje na to, že mestá a obce sa testovaniu venujú od minulého roka, niektoré z nich ho zabezpečovali minimálne päťkrát. Mnohé z nich však testovaniu, ktoré okrem prevencie vnímajú aj ako splnenie si byrokratickej povinnosti, venujú čoraz viac energie. Robia tak na úkor svojich kompetencií, rozvoja územia či realizácie investičných aktivít. "Združenie apeluje na vládu, aby zaviedla do testovania obyvateľov systém, ktorý bude udržateľný, v rukách zdravotníckeho personálu a zároveň bude garantovať dostupnosť možnosti testovania v celom území," konštatuje predseda ZMOS Branislav Tréger.

Podľa združenia je zrejmé, že testovanie na Slovensku sa tak skoro neskončí. Nejde však už o ad hoc iniciatívu, ale niečo, čo sa stáva súčasťou dlhodobej prevencie a verejných služieb. Aj z toho dôvodu by mala vláda SR nastaviť taký mechanizmus, v ktorom budú samosprávy vykonávať svoje kompetencie a zdravotníci svoje. "Zamieňanie kompetencií, či ich suplovanie, nie je na mieste," zdôrazňuje Tréger.

ZMOS zároveň podotýka, že odporúčanie vlády starostom a primátorom prostredníctvom jej uznesenia o zabezpečení možností testovania zobrali samosprávy veľmi zodpovedne. Združenie preto nerozumie, prečo je "dokázateľne ústretový prístup odmeňovaný kritikou a už aj vyhrážkami." Podľa združenia je nevyhnutné, aby štát a ústredné orgány štátnej správy prebrali zodpovednosť za výkon aj manažovanie testovania.

ÚMS žiada ministra o jednotný termín jarných prázdnin, premiéra o zmenu slovníka

Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada ministra školstva SR Branislava Gröhlinga (SaS), aby vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu zjednotil termín jarných školských prázdnin, a to pre všetky kraje. Únia navrhuje spoločný termín od pondelka 15. februára. Uviedla to vo svojom vyhlásení, ktoré podporilo 56 členských miest ÚMS, ktoré reprezentujú takmer dva milióny obyvateľov Slovenska. Premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v ňom zároveň požiadala, aby prehodnotil svoj slovník voči samosprávam.

"Rozdelenie prázdnin v aktuálnej epidemiologickej situácii nepovažujeme za rozumné, ani za logické," informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. ÚMS verí, že ministerstvo zdravotníctva do utorka (9.2.) dokončí povoľovanie vzniku súkromných mobilných odberových miest (MOM) v slovenských mestách a obciach. Považuje to totiž za absolútne nevyhnutné, pretože mnohé samosprávy už nie sú schopné a ani ochotné "brať víkendové pretestovanie obyvateľov naďalej iba na svoje plecia". ÚMS taktiež apeluje na rezort zdravotníctva, aby čo najskôr v spolupráci s fakultnými nemocnicami a samosprávami zriadil vakcinačné centrá. "Veríme, že v najbližších týždňoch bude na Slovensku taktiež dostatok potrebných vakcín," poznamenala Piršelová.

Členské mestá ÚMS požiadali premiéra Matoviča, aby prehodnotil svoj slovník voči samosprávam a nevyhrážal sa "kriminálom" primátorkám a primátorom, starostkám a starostom. Podobné nedôstojné vyjadrenia nie sú podľa únie hodné predsedu vlády. ÚMS pripomína, že celý proces doterajšieho celoplošného testovania by vláda nedokázala nikdy zvládnuť bez pomoci a spolupráce samospráv.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články