°C

Nedeľa, 7. marec 2021. Meniny má Tomáš, zajtra Alan, Alana.

KORONAVÍRUS Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 skôr

Zdroj: SITA/Zhang Yuwei/Xinhua via AP, File
27.01.2021 10:10

BRATISLAVA – Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. V stredu o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.


Riaditeľ odboru zdravotnej starostlivosti sekcie zdravia MZ SR Jozef Kalužay uviedol, že podľa vyhlášky, ktorou sa ustanovujú kritéria určovania očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19, sú pacienti liečení na bronchiálnu astmu zaradení do šiestej fázy očkovania. "Uisťujeme vás, že MZ SR vníma potrebu čo najrýchlejšie vakcinácie najmä rizikových skupín obyvateľov," povedal.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim krok ministerstva vníma pozitívne. Poukázal na to, že ochorenie COVID-19 napáda aj pľúca, a tak je pre astmatikov mimoriadne nebezpečný. "Chceme vyzvať pacientov, aby sa neobávali, a ak im to lekár odporučí, dali sa zaočkovať. Vakcína je jediná cesta von z pandemickej krízy," zdôraznil. Rezort zdravotníctva dodal, že aktuálne pripravuje masívnu kampaň na podporu informovania o vakcínach proti novému koronavírusu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články