Štvrtok, 6. október 2022. Meniny má Natália, zajtra Eliška, Elisa.

Začalo sa vyplácanie 13. dôchodku: POZRITE SA, kto a na akú sumu má nárok!

peniaze, stôl, dôchodok, splátkaGaléria fotiek (3)
peniaze, stôl, dôchodok, splátka

BRATISLAVA - Okolo 13. dôchodku, ktorý zaviedla krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2020 ešte bývalá vláda, sa toho popísalo veľa. Súčasné ministerstvo práce totiž pripravilo novelu tohto zákona, ktorý schválila Národná rada SR, hoci nie všetci s ňou boli spokojní. Od slov sa však prešlo k činom a v stredu začala Sociálna poisťovňa s jeho vyplácaním.


VIDEO Andrej Danko hromží kvôli zmene pri dôchodkoch: Zlizol si to hlavne Kollár s Krajniakom

Nárok na 13. dôchodok

má ten poberateľ dôchodku, ktorý má v decembri 2020 nárok na výplatu:

  • starobného
  • predčasného starobného
  • invalidného
  • vdovského
  • vdoveckého
  • sirotského a
  • sociálneho dôchodku.

b

Sociálna poisťovňa pritom 13. dôchodok vyplatí aj poberateľom dôchodkov s bydliskom mimo územia Slovenska. Ak dôchodok vypláca okrem Sociálnej poisťovne aj iný platiteľ, napr. Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia, ministerstvo vnútra a pod., 13. dôchodok vyplatí tá inštitúcia, ktorá vypláca vyšší dôchodok.

Začalo sa vyplácanie 13.
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Getty Images

Výplatné termíny

Sociálna poisťovňa v stredu na svojej webovej stránke informovala, že 13. dôchodok po splnení zákonných podmienok vypláca automaticky, čiže oň netreba žiadať. Prináleží približne 1,4 milióna dôchodcom, ktorí ho dostanú spolu s dôchodkom v decembrovom výplatnom termíne. Ten býva  zvyčajne v párne dni od 2. do 24. dňa kalendárneho mesiaca. V decembri 2020 bude posledný výplatný deň dôchodkových dávok o deň skôr, teda 23. 12. 2020 (pred vianočnými sviatkami).

Minimálne 50 a maximálne 300 eur

  • Najviac 300 eur dostanú dôchodcovia s dôchodkom vo výške 214,83 eura a menej.
  • Poberateľom dôchodku v rozpätí od 214,84 eura do 909,27 eura sa výška bude znižovať až do minimálnej hranice 50,01 eura.
  • Najnižší 13. dôchodok vo výške 50 eur dostanú tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok od sumy 909,28 eura a viac.

b

Výborná pomôcka - Kalkulačka

Ak chcete vedieť presnú sumu, ktorá vám prináleží, môžete si ju vypočítať prostredníctvom Kalkulačky, ktorú zverejnila Sociálna poisťovňa. Na 13. dôchodky pôjde v tomto roku približne 307 miliónov eur.

Začalo sa vyplácanie 13.
Galéria fotiek (3)
Zdroj: gettyimages.com

Exekútora sa báť netreba

Podľa Sociálnej poisťovne 13. dôchodok exekúcii nepodlieha. Dôchodca s nariadenými exekučnými zrážkami ho teda dostane celý v takej výške, na akú má nárok. Exekútor naň nesmie siahnuť ani v prípade, že je poukázaný na účet v banke. 13. dôchodok je štátnou sociálnou dávkou, nie je možné ho exekučne krátiť.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články