°C

Sobota, 27. február 2021. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

ZMOS o refundáciách za testovanie: O pomoc prosí šéfov samospráv medzi poslancami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
24.11.2020 11:23

BRATISLAVA - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo poslancov vládnej koalície, ktorí súčasne pôsobia v pozícii starostov a primátorov, "aby využili politický kapitál člena vládnej koalície a pomohli vyriešiť akútny problém mnohých miest a obcí, ktoré doposiaľ čakajú na refundáciu výdavkov spojených s testovaniami". Predseda ZMOS-u Branislav Tréger v súvislosti so stále nepreplatenými nákladmi upozorňuje, že po splnení povinností a prejavení súčinnosti samospráv nie je čas na polemiku, ale na refundáciu všetkých oprávnených výdavkov.


Tréger zdôraznil, že mestá a obce v rámci svojich limitovaných možností poskytli maximálnu súčinnosť a proaktívne participovali na každom kole testovania tak, aby naplnili uznesenie vlády. Upozornil zároveň i na literu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. "Obce a vyššie územné celky sú pri plnení úloh podľa tohto ústavného zákona financované formou štátnych dotácií," pripomenul.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Mestá a obce stále nedostali peniaze za náklady spojené s jesennými kolami celoplošného testovania. Ministerstvo financií (MF) SR oznámilo, že peniaze už pripravené má, čaká však na dokončenie administratívy a oficiálnu žiadosť príslušných rezortov. Podľa vyjadrení predstaviteľov vládnej strany OĽANO, prezentovaných napríklad ministrom obrany Jaroslavom Naďom, je problém vo veľkom rozdiele medzi priemernými sumami nákladov na jedného testovaného, ktoré samosprávy uviedli.

Naď tiež naznačil, že niektoré samosprávy si do nákladov zahrnuli aj výdavky, ktoré nesúvisia výlučne s testovaním. Rozhoduje sa teda, či sa budú preverovať jednotlivé položky alebo sa určí paušálna suma, ktorá bude vyplácaná na jedného testovaného. Samosprávy potrebujú peniaze v decembri, aby mohli účtovne uzavrieť rok.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články