°C

Streda, 20. január 2021. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

FOTO Bratislavský hrad rozsvietili: Spomienku na veteránov si prišiel uctiť aj Matovič

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
11.11.2020 18:50

BRATISLAVA - Bratislavský hrad v stredu večer rozsvietili vo farbách symbolizujúcich Medzinárodný deň vojnových veteránov. Spomienku na veteránov si prišli pred hrad uctiť minister obrany Jaroslav Naď, premiér Igor Matovič, podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (všetci OĽANO), ako aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko.


Minister pripomenul, že sa s hlbokou úctou a vďakou pozerá na veteránov v histórii Československa a spomína na všetkých, ktorí padli za vlasť, aby sme mohli žiť v mieri a pokoji. Pripomenul, že sa prvýkrát podarilo slávnostne nasvietiť hrad symbolom divého červeného maku, ktorý pripomína preliatu krv počas vojny.

FOTO Bratislavský hrad rozsvietili:
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

"Máme byť za čo vďační. Môžeme byť vďační veteránom prvej i druhej svetovej vojny, Slovenského národného povstania, ale tiež novodobým veteránom všetkých misií a operácií OSN, EÚ, NATO a aj všetkým príslušníkom OS SR za to, čo dokázali urobiť pre Slovensko a pre zdravie občanov," uviedol Naď s tým, že aj pandémia nového koronavírusu ukázala, aké dôležité miesto majú ozbrojené sily. Ľudia môžu byť podľa neho na armádu hrdí a sú za ňu vďační.

FOTO Bratislavský hrad rozsvietili:
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

"Dnešný deň nám pripomína, že mier a pokoj nie sú samozrejmosťou. Mier a pokoj pre naše generácie vybojovali naši predkovia, starí rodičia a ich rodičia," pripomenul Grendel. Podotkol tiež, že Národná rada SR sa hlási k týmto dejinám aj tým, že schválila, aby sa deň vzniku Československej republiky stal štátnym sviatkom.

FOTO Bratislavský hrad rozsvietili:
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Premiér je hrdý na vojenských veteránov

Premiér je hrdý na príslušníkov OS SR, ako aj na vojenských veteránov, ktorí v minulosti bojovali, aby naša vlasť patrila nášmu národu a národnostiam, s ktorými spoločne žijeme. Verí, že ozbrojené sily budú prvkom, ktorý Slovákom umožňuje žiť pokojný život a verí tiež, že aj naďalej bude Európa pokojným prístavom bez vojen.

FOTO Bratislavský hrad rozsvietili:
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Zmeko poukázal na to, že všetci tí, ktorí preliali krv, neboli len vojaci, ale občania oblečení v uniforme, ktorí slúžili svojej vlasti. Zaslúžia si podľa neho spomienku nielen raz do roka, treba si ich pamiatku uchovávať. Náčelník generálneho štábu je rád, že sa armáde darí napĺňať požiadavky vlády v boji s novým koronavírusom. Verí, že OS SR budú aj v budúcnosti pevnou súčasťou bezpečnostného systému SR. Rezort obrany v súčasnosti eviduje 86 účastníkov národného boja za oslobodenie – vojnových veteránov z obdobia 2. svetovej vojny a 8.267 novodobých vojnových veteránov, ktorí plnili a plnia úlohy v rámci medzinárodného krízového manažmentu. Naď v stredu vzdal hold vojnovým veteránom aj pri Pamätníku zmierenia v areáli Ministerstva obrany SR a tiež na Šafárikovom námestí v Bratislave.

FOTO Bratislavský hrad rozsvietili:
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Ako Medzinárodný deň veteránov si svet 11. novembra pripomína skončenie prvej svetovej vojny. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918 o 11. hodine.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články